Gönderen Konu: Türk Irk'inin diger Irk'lara göre sinif'landirilmasi  (Okunma sayısı 10459 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Altay-Turan

• Yasakli
  • Türkçü-Turancı
  • Last Seljuk
Anda'lar,

Türk Irkinin, diger Irk'lara göre siniflandirilmasi, son zamanlarda aklimi fazlasiyla kurcalayan bir konu idi. Bunu sizinle tartismak istiyorum, çünkü bilim çevrelerinde'de tam olarak bir fikir birligi yok'tur.

Insanlar'i genel olarak 3 Irk'a ayrilir:
-Negroïd (Siyah'lar, yani Afrika'lilar);
-Mongoloïd (Sari'lar, Mogol'lar, çin'liler, ...);
-Kavkazoïd (Beyaz'lar, Avrupa Millet'leri)

Bu siniflandirmaya göre Türk Irki, tarih boyunca (19. yüzyil'in 2. yarisindan itibaren), 2 degisik sekilde siniflandirilmistir ve tam bir mütakabat yoktur:

-Türk'ler, Mogol'larin Aryan'larla (Iskitler, Tokarian'lar -Uygur'larin atalari-) karismasindan meydana gelmis Beyaz-Sari bir Irk'tir. Iskitler daha çok Türkmen'lerin, Kipçak'larin atalaridir, Tokarian'lar ise Uygurlarin atalaridir (Uygur'lar, Orta Asya'da Türkiye Türk'lerine en fazla benzeyen Türk'ler; digerleri ise -kazak, ..- daha çok Mogol'dur). Bu karismadan meydana gelen kafatasi "Turanid" kafatasi diye adlandirilmistir ve bildigimiz brakisefal'dir;

-Ikinci olasilik ise son zamanlarda daha fazla kabul görmektedir, genetik bilimin sagladigi olanaklarla: Türk'ler, Orta Asya'ya göçmeden, daha batida (Avrupa'da) yasamakta idi ve Dogu'ya, Sibirya'ya kadar göçmüstür (Oradan'da Altay'lara göçmüstür, sonrasi malum). Dolayisiyla, Türk'lerin kafatasi yapilari, uzun süre kaldiklari Sibirya'nin iklimine uygun sekilde gelismistir, ve elmacik kemikleri (basta Avrupa'lilar gibi olan) hafifçe çikintili olmustur. Bu çikik'lik, Mongoloïd (yani sari'larinki kadar degil'dir ve Avrupa'lilarinki kadar az'da degil'dir). Dolayisiyla, Mogol'lar Türk-çin kirmasindan meydana gelmistir.
Yine buna göre, Orta Asya Türk'lerinin daha çok Mogol'u andiranlari (Tatar'lar, Kazak'lar, Özbek'ler ve Kirgiz'lar), daha önce tipki Uygur'lar gibi iken, Mogol Istilasi ve katliam'larindan dolayi Mogol'larla karismak durumunda kalmislardir. Buna göre Türk Irki beyaz'dir, zaten brakisefal oldugu'da malumumuzdur.

Naçizane fikrim, ikinci olasiligi daha güçlü kiliyor, bunun sebep'leri:
- Tarih boyunca, Türk'lere göre azinlik'ta olan Mogol'larin, Mogol Istilasindan sonra (Özbekistan nüfusu'nun %80'i, Türkmenistan nüfusu'nun %60, ... yok edilmistir), Mongoloïd (sari) unsur'un beyaz unsur'un (Türk'ler ve kismi olarak -çünkü kara Dravidian'larla karismislardi- Fars'lar, Dravidian unsur Kürt'lerin kökü oldugu'da söylenmektedir. Kürt'ler, Dravidian-Yahudi kirmasi olarak'ta bilinirler) yerini almasi.

Anda'lar, fikirleriniz neler'dir? Sizce ne kadar dogru, ne kadar yanlis biliyorum? Tarih boyunca, çaglari (bronz çagi, demir çagi, ..) hep takip etmis ve geri kalmamis olan Türk Irki, Hangi Üst-gruba ait'tir?

Saygilar, ... TTK
Swords shine, Wolves guide,
Our horses were our brothers.
We destroyed together legions of Rome
We invaded Anatolia, we called it home

Our Culture is nature,
Our Religion is Sky.

ilteris9

• Ziyaretçi
Türkler ve atalarının büyük çoğunluğu Mongoloid (Sarı; Moğol değil) Irk'tan idiler, ancak Kavkazoid (Beyaz; Kafkasyalı değil) Irk'la karışmalar sonucunda iki ırkın da özelliklerini taşımışlardır, şu anda da taşımaktadırlar.

Çevrimdışı Altay-Turan

• Yasakli
  • Türkçü-Turancı
  • Last Seljuk
Türkler ve atalarının büyük çoğunluğu Mongoloid (Sarı; Moğol değil) Irk'tan idiler, ancak Kavkazoid (Beyaz; Kafkasyalı değil) Irk'la karışmalar sonucunda iki ırkın da özelliklerini taşımışlardır, şu anda da taşımaktadırlar.

Anda,
Eger öyle ise, bir fransiz Antropologunun kitabindan okudugum dogru. Adamin, Türkiye Türk'leri hakkinda söyledigi su idi, "1071'de Bizans yenip, Anadolu'ya açilan Türkmen'lerin tipi Tatar/Mogol'du ve korkunç bir tipti. Asir'lar boyunca, Anadolu'nun yerli Rum (Yunan'li degil, Roma'li) ahalisi kiliç zoruyla Müslüman yapilip, zorla 'ben Türküm" dedirtildi. Türk'ler 1.000.000 kisi geldiler, Anadolu'da zaten 13.000.000 insan vardi" gibisinden temelsiz iddialardi.

Ben, Anadolu'ya gelen Türk'lerin hafif çekik gözlü (bizzat haçli'lar, 17 yasinda'ki KILIC ARSLAN öyle tasvir ederler), açik tenli (Haçlilar, Arap-Kürt-Fars'lara, SARAZEN demislerdir, fakat Türk'leri ayri tutmuslardir), ve nispeten güzel insan olarak tasvir edildigini biliyorum; dolayisiyla Türkmen'lerin "korkunç Tatar/Mogol" tipli oldugunu düsünmüyorum. Üstelik, genetik arastirmalar, Türkiye'nin %77'sinin Türk oldugunu söylemektedir.

Anda,
Ben Türk'lerin ilk basta beyaz olduklarini düsünüyorum, karisma olduysa, sari Mogol'larla olmustur. Zaten Mogol Istilasinda, Uygur Türk'lerinde baska, diger Türk'lere, Cengiz Han, kismi katliam uygulamistir (Fars'lara uygulanan soykirim'in aksine). Bugün, maalesef, Kazakistan nüfusunun bir bölümü, tamamen Türk'lesmis Mogol'dur (Sari). Özbekler ve Tatar'larda karisiktir (çogunlukla Türk olmakla beraber).
Iste O'nun için, Antropolog'lar, Türkiye Türk'lerine ve genel olarak Türkmen'lere, en fazla UYGUR'lari benzetiyorlar. Bu soykirim ve agir karismadan nasip'lerini daha az almislardir. Ve hatta, batili Antropolog'lar, Uygur'lardan bahsederlerken DOGU TÜRKLERI ve DOGU'NUN ARYANILERI (Beyaz) diye bahsedildigini biliyorum, okudum. Son zaman'larda, Uygur'larin Kavkazoïd olup, Mongoloïd olmadiklarini söylüyorlar (karisma hariç).

TTK ...

Our Culture is nature,
Our Religion is Sky.

ilteris9

• Ziyaretçi
Değerli Andam,

Ne yazık ki bilgileriniz ve görüşleriniz yanlışlıklar içeriyor.

Birincisi, burada zâten hiçkimse o "Türkler Anadolu'ya birkaç bin kişi gelip yerlilerle karışıp onları Türkleştirdiler" saçmalığına inanmaz. Benim dediğim karışma çok daha eskilerde, Hun öncesi dönemde olmuştu. Bozkır kuşağında MÖ 3.-2. binyıllarda büyük ırk göçleri olmuştur. Türklerin bilinen en eski kültür ve toplulukları hep Moğolistan ve Yenisey bölgelerinden, artı Kazakistan'ın doğu taraflarından çıkmıştır. Türklerin batıya yayılmaları daha sonra olmuştur. Bu sırada Mongoloid (Sarı, Moğol değil) Irk'tan olan Türkler, Beyaz Irk'tan olan göçebelerle kısmen karışmışlardır. Ancak Mongoloid özellikler çoğu zaman daha ağır basmıştır.

Bir kere, sizin dediğiniz "korkunç Moğol-Tatar tipi" de, emperyalist batılıların bakış açısını yansıtmaktadır, ki sakat bir görüştür. Türklerin beyaz olduğunu ileri sürenlerin çoğu, Mongoloid olmaktan utanan, Mongoloidleri aşağı gören ve Beyazlara karşı bir eziklik içinde olan kimselerdir. Onlara göre ancak Beyazlar üstündür ve Türklerin üstün olması için Beyaz olmaları gerekir; Mongoloidler ise "aşağı" ve "kötü"dürler. Hani "balık baştan kokar" derler ya, bu da o hesap.

Kazakların, Kırgızların, Tatarların çoğu Moğol kökenli demişsiniz. Bu da yanlış. Aralarında Türkleşmiş Moğollar vardır, ancak bunlar sayıca çok azdır. Kırım ve Nogay Tatarları ile Kazakların büyük çoğunluğu Kıpçak Türklerinin soyundan gelmektelerdir; Kazan Tatarları ise Kıpçaklar ve Volga Bulgarları'nın karışımından oluşmuşlardır. Kezâ Moğollar genelde yönetici sınıf olarak gelmişlerdi; arada bâzı oymaklar da Türk bölgelerine yerleşmişler ancak birkaç nesil içinde tamâmen Türkleşmişlerdir. Kıpçakça konuşan Türk topluluklarında Moğol kökenlilik, sandığınız kadar genetiği etkileyici çoğunlukta kesinlikle değildir. Unutmayın ki, Moğolların arasında bile önemli sayıda Moğollaşmış Türk vardır.

Činggis Qan (Cengiz Han) Türklere kısmî katliam yaptı demişsiniz. Hangi Türklere acabâ? Bana Mâverâünnehir diyeceksiniz hayır, orada Türkler değil Soğdlar, Hârezmliler, vs gibi yerleşik Îrânî halklar kırıma uğramışlardı, Türkler ise henüz bölgede nüfusça pek varlık göstermiyorlardı (Mâverâünnehir'in nüfus olarak Türkleşmesi, Moğol dönemiyle başlar).

O çok örnek gösterdiğiniz Uygurlar ise, bölgenin gayri-Türk halkları Toharlar ile karışmışlardır. Bu nedenle Mongoloid özelliklerinde azalmalar olmuştur.

Çevrimdışı Altay-Turan

• Yasakli
  • Türkçü-Turancı
  • Last Seljuk
Anda,
Bu degerli bilgiler için çok tesekkür ederim. Uygur'larin karistigi Tohar'lar, kökte çin'li olmayip aryani olduklarini biliyorum (tipki kelt'ler, med'ler, ...). Demek bu neden'le bati'lilar, Orta Asya'li Türk'ler arasinda en övdük'leri Uygur'lardir (nefret'ten biraz hafif!).

Bahsettiginiz beyaz Irk'tan olan göçebeler, bugünkü adiyla "ISKIT'ler" diye bildigimiz topluluk'mu? Sanirim öyle.

Kazak'larin bir bölümünün (herhalde azinliktadir) tamamen Mogol köken'li oldugunu biliyorum, fakat önemli'de degil, bunuda yabanci kaynak'lardan okumustum, tamamen Türk'lesmisler. Her halükarda, Türk'lesmis Mogol'la, Türk'lesmis kürt ayni degildir.
Tatar'lar ve Özbek'ler yogun'lukla Türk'tür.

Our Culture is nature,
Our Religion is Sky.

ilteris12

• Ziyaretçi
Alıntı
Kazak'larin bir bölümünün (herhalde azinliktadir) tamamen Mogol köken'li oldugunu biliyorum

Ne yazıkki çoğunluk Moğol kırması hatta saf kan Moğol'dur. Türkleşme dediğinizde sadece dilde ve son olarak kabul ettiğimiz din konusunda kendisini gösterir. Haricen Kazakların Türklükle pek bir alakaları yoktur.

ilteris9

• Ziyaretçi
Kazakların büyük çoğunluğu Moğol değil Kıpçak Türküdür.

Anda, benim dediğim İskitlerden de öncesi. Etnisiteleri bilinmiyor.

ilteris12

• Ziyaretçi
Kazakların durumu biraz karışık aslında. Kendileride Moğol istilalarından fazlasıyla etkilendiklerini saklamazlar. Yinede teknik olarak ''Türk'' çatısı altında toplanan milletlerden olma özelliğine sahiptirler.

ilteris7

• Ziyaretçi

Ne yazıkki çoğunluk Moğol kırması hatta saf kan Moğol'dur. Türkleşme dediğinizde sadece dilde ve son olarak kabul ettiğimiz din konusunda kendisini gösterir. Haricen Kazakların Türklükle pek bir alakaları yoktur.

Kazakların en büyük iki boyu olan nüfuslarının aşağı yukarı %65'ıni oluşturan boylar; Naymanlar ve Kerey'lerdir(Cengiz Kağan dönemindeki Kereyitler); bunların haricinde Kanglı, Kimek, Karluk kökenli Türk boylarıda bulunmaktadır.

Kazak, Özbek, Nogay, Başkurt, Tatar gibi Türk boylarının hepsind ebelli bir miktar teşkil eden Moğol kökenli boylar ise şunlardır Mangıt(Mengit, Öngüt), Kongırat(Ongirat)'tır.

Yani netice itibariyle Kazak Türkleri'nin oluşumunda Türk soylu boylar her daim çoğunluk olmuşlar, kendilerine katılan kalabalık Moğol boylarınıda asimile etmişlerdir.

TTK

Çevrimdışı Altay-Turan

• Yasakli
  • Türkçü-Turancı
  • Last Seljuk
Ne yazıkki çoğunluk Moğol kırması hatta saf kan Moğol'dur. Türkleşme dediğinizde sadece dilde ve son olarak kabul ettiğimiz din konusunda kendisini gösterir. Haricen Kazakların Türklükle pek bir alakaları yoktur.[/b][/size][/color]

Dogu Kazakistan'da, önemli sayida safkan Mogol var, biliyorum (herhalde Türk'ler çogunluk'tur). Hatta antropolog'lar, Sari Türk'lerden örnek'ler verirken, Mogol Kazak'lari örnek verir'ler.
Kiminin elmacik kemik'leri çok fazla (Türk için) belirgin ve hatta burun ucu hizasina'da çok yakin. Yani tamamen sari.

Bir defasinda, bir Kazak heyet Türkiye'ye geldiginde, üyelerden bazilari saf kan Japon'u andiriyordu (yani Saparmurat Turkmenbasi, vs. ile hiçbir surat benzerligi yoktu), iste onlar'in saf Mogol olduklarini sonradan kesfettim gibi oldu, çok sasirmistim. Benim'de gözlerim hafif çekik, elmacik kemik'lerim çikintili (hafifçe), fakat o kadar'da degil.
Mogol'lar bizi çok etkilemis, Orta Asya'nin dogusunda ...

Eskiden Kirgiz kizlarinin güzelligi dillere destanmis, herhalde Mogol'larla karismak durumunda kaldiklari için (karisma oldugunda, genellikle Türk genleri çekingen'dir ve çocuk daha çok digerine benzer), O eski güzelliklerini kaybetmisler, bu ne kadar dogru? Aralarinda bazen güzel Sarisin Türk'ler görüyoruz, eskiden hepsi öylemiydi?

Our Culture is nature,
Our Religion is Sky.