TÜRKLÜK ve TÜRK DÜNYASI OTAĞI > TÜRK KÜLTÜR ve MEDENİYETİ

YAZIM KURALLARI VE TÜRKÇE HAKKINDA (MUTLAKA OKUYUN)

<< < (2/5) > >>

hayalmisali:
"Türk milletinin dili Türkçedir. Türk dili dünyada en güzel, en zengin ve en kolay olabilecek bir dildir.Onun için her Türk, dilini çok sever ve onu yüceltmek için çalışır... Türk dili Türk milleti için kutsal bir hazinedir. Çünkü Türk milleti geçirdiği sayısız felaketler içinde ahlakının, geleneklerinin, hatıralarının, çıkarlarının, kısaca bugün kendi milliyetini yapan her şeyin dili sayesinde korunduğunu görüyor. Türk dili Türk milletinin, kalbidir, zihnidir. " ( M. Kemal Atatürk )

Ulu Önder'inde bahsettiği gibi , çok zengin ve çok güzel bir dilimiz var. Yazımızdaki noktalama işaretleri , konuşmalarımızdaki mimiklere karşılık gelmektedir. Yorumlarımızın duygularını ifade eder..!

Türk diline gereken özeni gösterdiğiniz için teşekkürler...
Saygı ve Sevgilerimle...


Yalniz Kurt:
Degerli Andalar,

Bir seyi kabul etmeliyiz.Bir cogumuz(Ben de dahil) Türkce yazim kurallarini bilmiyoruz.Saniyorum cogumuz en azindan liseyi bitirdik.Burada yanlis bir sey var bu durumda.Ya egitim sistemimiz yanlis,ya öğretmenler ögretemedi,ya da bizler ögrenemedik.
Yasadigim ülke Almanya ile karsilastirma yaptigim zaman,yazim kuralları konusunda,bizlerin ilkokul 2. sinif düzeyinde bulunmamiz gerekiyor,istisna arkadaslari ayri tutuyorum.Cogu üniversite bitirmislerin,iki sözcügü dogru dürüst yazamadilarina da tanik oluyoruz ara sira.

Alman medyasina iki sayfa Almanca yorum yapiyorum,ikiden fazla yazim yanlisi var gerekcesiyle,yorumumu yayinlamayip geri gönderiyorlar.Ben bu konunun bu kadar önemli oldugunu ilk burada ögrendim.

Benim kisisel görüsüm;bizlere,ilkokuldan baslayarak,Türkceyi düzgün ögretmediler,Türkcemizi sevdirmediler.Mefaülü mefaletün gibi seylerle bizleri oyalayip,okuldan gönderdiler.

Saygilarimla.

Yaptığınız yazım yanlışlarını silip kırmızıyla işaretleyerek düzelttim.Ne kadar ayıp değil mi ?
''YÖNETİCİ''motun yabgu:
Bu konu beni ziyadesiyle rahatsiz ediyor,bazen hic yazmamayi bile düsünmüyor degilim.Degerli Otag yöneticilerimiz sonuna kadar haklilar. TTK

urungutigin:
 Teşhisin çok doğru kardeşim...

 Bizim konuşurkende, doğru düzgün konuştuğumuz yok ki; yazarken düzgün yazalım. Hem dilimizden yabancı kelimeleri atalım , hem de Türkçemizi düzgün konuşalım.

ilteris6:
Arkadaşlar , gördüm ki saçma sapan bahaneler öne sürülüyor.Yok öğretmenler öğretememiş yok Almanya'dan yazılıyormuş.Bunların hiçbiri bahane değil.Düzgün yazanlar nasıl yazıyor ? Bu tamamen kendini geliştirmeyle ilgili bir durumdur.Bu işin ilkokulu üniversitesi de yok.Orta okul birinci sınıftaki yeğenim bile çoğu üyeden güzel bir Türkçe kullanıyor.

Türkçü bir kişi Türkçeyi düzgün kullanmak mecburiyetindedir.Cümle sonuna nokta koymak,özel isimleri ve noktadan sonra başlayan cümleleri büyük harfle başlatmak bu kadar zor mu gerçekten ?

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

[*] Önceki Sayfa

Tam sürüme git