GENEL KONULAR OTAĞI > SORU-CEVAP

Türkiyede Milliyetçilik Çeşitleri

(1/2) > >>

Turancı bozkurt1909:
Esenlikler kandaşlarım.Soracağım şey şu:Türkiyede Miliyetçi kesimde fikir ayrılıkları olarak biz Türkçüler-Atsızcılar dışında sadece Türklük savunanlar olarak galiyevciler,nasyonal sosyalistler var.Türk-İslam sentezinde ise ülkücüler,alperenler ve ittihatçılar(enverciler) var.Bunların dışında başka kendine ait ideolojisi olan yada kendine farklı bir fikir adamı seçmiş başka hangi milliyetçi kesimler var?Türk-İslam sentezciliği veya sadece Türklük gütmeleri fark etmez.Amacım ismen de olsa bileyim istiyorum.Çünkü Türkçü araştırır okur zaten diğer cahil kesimlerden farkı budur.Şimdiden sağolun cevaplar için kandaşlar.

KızılbaşBozkurt:

--- Alıntı yapılan: Turancı bozkurt1909 - 26 Ağustos 2017 ---Esenlikler kandaşlarım.Soracağım şey şu:Türkiyede Miliyetçi kesimde fikir ayrılıkları olarak biz Türkçüler-Atsızcılar dışında sadece Türklük savunanlar olarak galiyevciler,nasyonal sosyalistler var.Türk-İslam sentezinde ise ülkücüler,alperenler ve ittihatçılar(enverciler) var.Bunların dışında başka kendine ait ideolojisi olan yada kendine farklı bir fikir adamı seçmiş başka hangi milliyetçi kesimler var?Türk-İslam sentezciliği veya sadece Türklük gütmeleri fark etmez.Amacım ismen de olsa bileyim istiyorum.Çünkü Türkçü araştırır okur zaten diğer cahil kesimlerden farkı budur.Şimdiden sağolun cevaplar için kandaşlar.

--- Alıntı sonu ---


Esenlikler Turancı bozkurt 1909 kandaşım.Türkiye'deki Milliyetçi fikir ayrılıklarına dikkat etmen ve dikkat etmemiz çok önemli bir durum.Zira biz Türkçüleri bir çatı altında toplanamasının sebebi bu fikir ayrılıklarıdır.Ulubaşbuğ Atatürk izinden saparak Türk milliyetçiği fikriyat'ı güdenler bence benim fikrimce bulundukları kitlesel toplumda fenomen olmaktan başka amaç güdmediklerinin belirtisidir. İlk olarak kıstas bir şekilde fikirleri açıklık getirmek gerekir.Nasyonal Sosyalizim Türk Milliyetçiliği ile bağdaştırmak rus lajyonlugundan ,amale diktötörlügünden başka birşey degildir.Keza bu fikri ortaya atan kişi lenin'in Askeridir.Türk -İslam sentezi desen tam bir garabet Türk milliyetçiligini ve Türk kültürünü kösteklemiştir.Kimseye ders vermek haddime degildir.Ülkü tektir .Ülkümüz de Atalar kültü, ve inancı üzerine senkronize olmuştur.Sen dernek aktivetisinden  bahsederek  ederek konu açmış isen  ,birden fazla Türkçü dernek'ler vardır.Bizler için Aslolan kalıplaşmış derneklerdir.

Saygılar.

evladitimurhan:
Cenk Tozkoparan'ın önderlik ettiği "Buduncular" vardı bir ara.

AKASACLI:
"Esenlikler Turancı bozkurt 1909 kandaşım.
Türkiye'deki Milliyetçi fikir ayrılıklarına dikkat etmen ve dikkat etmemiz çok önemli bir durum.
Zira biz Türkçüleri bir çatı altında toplanamasının sebebi bu fikir ayrılıklarıdır.
Ulubaşbuğ Atatürk izinden saparak Türk milliyetçiği fikriyat'ı güdenler bence benim fikrimce bulundukları kitlesel toplumda fenomen olmaktan başka amaç güdmediklerinin belirtisidir.
İlk olarak kıstas bir şekilde fikirleri açıklık getirmek gerekir.
Nasyonal Sosyalizim Türk Milliyetçiliği ile bağdaştırmak rus lajyonlugundan ,amale diktötörlügünden başka birşey degildir.
Keza bu fikri ortaya atan kişi lenin'in Askeridir.
Türk -İslam sentezi desen tam bir garabet Türk milliyetçiligini ve Türk kültürünü kösteklemiştir.
Kimseye ders vermek haddime degildir.
Ülkü tektir .Ülkümüz de Atalar kültü, ve inancı üzerine senkronize olmuştur.
Sen dernek aktivetisinden  bahsederek  ederek konu açmış isen  ,birden fazla Türkçü dernek'ler vardır.
Bizler için Aslolan kalıplaşmış derneklerdir."

ÖNCELİKLE SİZLERİ SAYGI VE SEVGİ İLE SELAMLIYORUM...

İlk yazımın bu şekilde bir cevap olmasını arzu etmezdim,tesadüfen rast geldiğim ve hemen üye olmayı istediğim bir forumda "TÜRKÇÜLÜK-TURANCILIK" adına iyi niyet ile sorulan bir soruya bu şekilde bir cevap verilmesine "TÜRKÇÜLÜK-TURANCILIK" adına üzüldüm...

1-Türkiye'deki Milliyetçi fikir ayrılıklarına dikkat etmen ve dikkat etmemiz çok önemli bir durum.
Türkiye'de Milliyetçi fikir ayrılıklarının sebebini anlamak istiyorsak Orta Asya Türk Uyanış Hareketinden itibaren kronolojik inceleme yapmalıyız...
Türk Milliyetçiliğinin ideolojik olarak doğuşunun başlama tarihi denilebilir...

2-Zira biz Türkçüleri bir çatı altında toplanamamasının sebebi bu fikir ayrılıklarıdır.
Bir çatı altında toplanamamasının en büyük nedenlerinden birisi asgari müştereklerde buluşmak yerine yazında yaptığın gibi ötekileştirmektir...

3-Ulubaşbuğ Atatürk izinden saparak Türk milliyetçiği fikriyat'ı güdenler bence benim fikrimce bulundukları kitlesel toplumda fenomen olmaktan başka amaç güdmediklerinin belirtisidir.
Sen Türkçülük_Turancılık fikirlerini Atatürkçülük zannediyorsun galiba?

4-Nasyonal Sosyalizim Türk Milliyetçiliği ile bağdaştırmak rus lajyonlugundan ,amale diktötörlügünden başka birşey degildir.
Keza bu fikri ortaya atan kişi lenin'in Askeridir.
Türk -İslam sentezi desen tam bir garabet Türk milliyetçiligini ve Türk kültürünü kösteklemiştir.
Kimseye ders vermek haddime degildir.
Ülkü tektir .Ülkümüz de Atalar kültü, ve inancı üzerine senkronize olmuştur.

işte bu paragraf ile bir şeyler anlattığını,hemde bunu Türkçülük-Turancılık fikrine sahip olarak yaptığını görmek üzüntü duymama sebep oldu...

TÜRKÇÜLÜK-TURANCILIK BİR DÜNYA GÖRÜŞÜDÜR...
ve bu dünya görüşüne sahip insanlar nasyonal sosyalizmden emperyalizme kadar dilediği sistemi savunabilirler....

Ve bir tarihi gerçek; İlk Türkçüler Marksisttir... (hazreti googleye sorabilirsin...)Saygılar.

Bilgek:
Irkçılığı savunan Türkçüler, bana pek bir anlamsız gelmektedir. Bir Türkçü olarak, yazdıklarımı bir okuyun. Bakın efendim, "Türk ırkı" diye bir şey yoktur, "Türk milleti" vardır. Irk, genetik sapmalara verilen isimdir, örneğin; siyahi, beyaz... Günümüzde ise "ırk" diye bir kavramı pek bilimde kullanılmaz; çünkü, ırklar arasında çiftleşme durumunda kısır olmayan çocuk elde etmek mümkündür, bu da gelişen teknolojiden kaynaklıdır. Aynı şekilde, "insan" da bir ırk değil türdür.
"Biz ırk derken aynı soydan geldiklerimizi kastediyoruz." veya "Kandaşlarımız ile ırkız." diyen kişiler, siz de yanılıyorsunuz efendim. Bizim geldiğimiz soy, tamamen bir Türk soyu değildir. Y-DNA Haplogroup gibi bazı genetik yollarla da anlıyoruz ki soyumuzda Türklerden çok Yunan ve İran - Fars genetiğine sahibiz. Aynı şekilde Ermenistan ile %80,5 (bu oran Azerbaycan'dan bile daha fazla) oranında bir genetik benzerliğimiz mevcuttur. Şimdi, Ermenistan'daki bir kişi de soyundan geldiğine inandığı kişileri kullanarak milliyetçilik yapacak, Türkiye'deki bizler de. Ve birbirimizden nefret edeceğiz, "Ermeni dölü" diye Ermenilere hakâret edeceğiz, "Halbuki o senin dölün be ahmâk!" diyen kişileri de vatan haini ilân edeceğiz. Nitekim, durum tamamen bir saçmalığa dönüşecek. Veya, Suriyeli mültecilere "Arap dölü" diye hakâret ederken, Suriye ile olan %71,5'lik genetik benzerliğimizi unutacağız; ve hattâ onlara "Arap dölü" derken, onların Araplara karşı genetik benzerliğinin yeterince az olduğunu da...
Şimdi, efendim; Türk milliyetçiliğini daha doğru bir şekilde yapabilir miyiz? Türkiye olarak, bizim yapacağımız milliyetçilik; dil, din ve gerçek kültürümüzü - modern ve medenî dünyaya uyacak bir şekilde - yaşatmaya çalışmak olmalı. Atatürk'ün milliyetçilik anlayışını amaç hâline getirelim. Ya da kendi açımdan konuşayım; benim amacım budur. Gerçek Türkçülük arıyorsan da, Türkiye olarak, "Atatürkçülük" bizim için doğru yoldur. "Atsızcılık", benim avatarım olan Galiyevcilik, Marksistlik falan değil... Ve yoktur öyle "İlk Türkçüler Marksisttir" falan. Kendine Marksist demişlerdir belki, ancak direkt olarak Türkçülük ile Marksizm çelişir efendim. Yapmayın, etmeyin. Diyalektik materyalizm felsefesini savunan Türkçüler olmuştur belki, ancak komünist Türkçüler yoktur; nasyonal sosyalist Türkler vardır.

Bu foruma geldim, sadece bu konuya bu gönderiyi atabilmek için. Elbet, benim yazdıklarımda da hata olacaktır. Varsa, affola. Hatamı düzeltin - ki öğreneyim. Öğrenip, doğru bilgiyi yayayım.

Esenlikler.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git