Son İletiler

Sayfa: 1 ... 5 6 7 8 9 [10]
91
Fatih Altaylı:
Sinan Ateş'i de tanısaymışım keşke diyorum, ölümünden sonra fotoğraflarda evini gördüm.
"Sıradan bir öğretim üyesinin bile standardının altında bir evin fotoğrafı"
HaberTürk yazarı Fatih Altaylı, Ankara'da başından vurularak öldürülen eski Ülkü Ocakları Başkanı Sinan Ateş'in evine dikkat çekti. Altaylı, İktidara yanaşan veya yapışan herkesin zenginleştiği, ucundan dokunanların Audi'li pudra şekerli ortamlara ilerlediği bir dönemde, iktidara yüz çevirmiş birinin fakirhanesi. Sıradan bir öğretim üyesinin bile standardının altında bir evin fotoğrafı, değerlendirmesini yaptı.

Altaylı yazısında, Ne kötü, Sinan Ateş'i ölümünden sonra tanıdım.Öncesinde bilmek, tanımak isterdim.Ama bunu ne yazık ki, şimdi, arkasından söyleyebiliyorum, şimdi anlıyorum. Üzücü. Şimdi bakınca Sinan Ateş'i de tanısaymışım keşke diyorum.Ölümünden sonra fotoğraflarda evini gördüm. İktidara yanaşan veya yapışan herkesin zenginleştiği, ucundan dokunanların Audi'li pudra şekerli ortamlara ilerlediği bir dönemde, iktidara yüz çevirmiş birinin "fakirhanesi". Sıradan bir öğretim üyesinin bile standardının altında bir evin fotoğrafı. İktidar şarabından koklayanlar villalarda rezidanslarda yaşarken ilkeleri uğruna gönül zenginliğini, günün zenginliğine tercih etmiş birinin tercihindeki asaletin fotoğrafı. Ve tabii hepsinin ötesinde Atatürk'e, Atatürk ilkelerine, bu ülkeyi bu ülke yapan bir büyük ortak değere yaptığı vurgular. Böylelerine siyasette rastlamak giderek zorlaştığı için, kaybı da daha üzücü oluyor.
İfadesini kullandı.
92
SORU-CEVAP / Ynt: Irkçıyız.
« Son İleti Gönderen: Üçoklu Börü Kam 28 Ocak 2023 »
Konu daha önce, Ekim 2013 de, Otağımızda tartışılmıştır.

Tarihi şahsiyetleri yaşadıkları çağın gerçeklikleri ışığında değerlendirmek gerekir.
Bu günün gerçekleriyle düne bakıldığında düne dair doğrular yanlış, yanlışlar da doğru gözükebilir.
Şah İsmail'de Yavuz Sultan Selim'de kendi hükümranlıklarını korumak ve daha da genişletmek amacında olduklarından bu amaç belli bir noktadan sonra diğeriyle çatışmayı zorunlu ve hatta kaçınılmaz kılmıştır. Bu iki Türk şahsiyetin yegane amacı kendi hükümranlık alanlarını genişletmek ve hükümranlıklarını tehdit eden tehlikeleri bertaraf etmektir ki her ikisi de bu amaçları doğrultusunda mezhep odaklı argümanlar ve stratejiler geliştirmiş ve de her ikisi de kendi hakimiyet alanlarında diğerlerine yaşam hakkı tanımamıştır. Yavuz'un Şah İsmail yandaşı paranoyasıyla katlettiği Türkmen kadar Şah İsmail'in de Yavuz yandaşı paranoyasıyla katlettiği Türkmen vardır. Yani her zaman olduğu gibi bu ikisinin çekişmesinde de olan garip Türk'e olmuştur. Ve hatta aradan yüzyıllar geçmiş olmasına rağmen bu yaranın Türklüğü mezhep odaklı bölme ve arasına derin husumetler sokma amacıyla kaşınmasından bile hala Türklük zarar görmektedir.
Hal bu iken biz hala neyin davasını gütmekte ve kavgasını yapmaktayız?

Bu konularla ilgili Otağımızda yer alan şu konu başlıklarına bir göz gezdirip, gereksiz tartışmaya son verelim.

1 - Şah İsmail Xetayi.

2 - BUNLARIN KANINDAN SÜPHE ET

3 - OSMANLILAR DÖNEMİNDE TÜRKLÜĞE BAKIŞ

4 - OSMANLI TÜRKMENİ KÜRTE FEDA ETTİ

5 - KIZILBAŞLIK

6 - Kılıçlar Parladığı Sürece

7 - GÜNEY AZERBAYCAN HAKKINDA

8 - Caferiler?

9 - Azeri Türkleri mi?Azerbaycan Türkleri mi?

Kök Teñğri Türk'e Kut ve Utku Versin!
93
SORU-CEVAP / Ynt: Irkçıyız.
« Son İleti Gönderen: Çebi 28 Ocak 2023 »
Çağrıbey, tavsiyelerin için teşekkür ederim ama ben bu tavsiyeleri sizin için düşünüyorum. Evet Osmanlıda kullanılan melez bir dil vardı. Evet Safevi Devleti Türk devletiydi ama öncelikle cihan imparatorluğu değildi çünkü Osmanlıda olan teknoloji yoktu, ordusunda top bile yoktu, Türkmen atlıları vardı. İkinci olarak Osmanlı devletinin içinde Şia örgütlenmeleri yapıyordu ve yönetime kışkırtıyordu. Osmanlıdan akın akın kaçanlar Şia ayaklanmalarına katılanlar ( yaşın yanında kuru yanmıştır tabii ) ve bağımsızlık isteyen beyler. Evet Osmanlının Türkler hakkında yanlış politikalarına çok kızıyorum ama onlarda benim geçmişim sonuçta yanlışı doğrusuyla sevmek gerekir. Sonuç olarak Osmanlının içindeki kızıl başlar ülkeyi parçalama gayesindeydi bundan dolayı iyi değiller.
94
SORU-CEVAP / Ynt: Irkçıyız.
« Son İleti Gönderen: Çağrıbey 28 Ocak 2023 »
devlete karşı başka bir devletin körüklemesiyle yapılan isyanlar ( Osmanlı- Safevi zamanındaki ) asla kabul edilemez bu Türkçü düşünceye aykırıdır. Kısacası devlet içinde başka devlet uzantısıyla isyan etmek veya teşebbüs ettiklerinden dolayı iyi değiller.

Safeviler Türk devleti değil mi, Sayın Çebi Bey?
Akkoyunlu Hakanı Uzun Hasan'ın torunu olan Şah İsmail'in başında olduğu Safevi devletinin resmi dili Türkçeyken ve yöneticiler Türk olmakla iftihar ederken, Osmanlı resmi dili Arapça, Farsça karışımı olan, uydurukça Osmanlıcayı icat ederek Türkleri ve Türkçeyi hor ve hakir görmüştür.
Türkmenler, Osmanlı himayesinden, akın akın kaçıp , Safevilere niçin sığınıyor?
Bunu bir araştırın isterseniz.

Ne Mutlu Türk doğup, Türk gibi yaşayana!
Saygılarımla
Çağrıbey
95
SORU-CEVAP / Ynt: Irkçıyız.
« Son İleti Gönderen: Çebi 27 Ocak 2023 »
Çağrıbey, “Kızılbaşlı olmanın nesi var?” diye sordun. Öncelikle hiçbir Türk’e yapılan soykırımları asla kabul etmiyoruz hristiyan veya musevi olması benim kardeşliğime engel değil ama devlete karşı başka bir devletin körüklemesiyle yapılan isyanlar ( Osmanlı- Safevi zamanındaki ) asla kabul edilemez bu Türkçü düşünceye aykırıdır. Kısacası devlet içinde başka devlet uzantısıyla isyan etmek veya teşebbüs ettiklerinden dolayı iyi değiller.
96
SORU-CEVAP / Ynt: Irkçıyız.
« Son İleti Gönderen: Çağrıbey 27 Ocak 2023 »
Kızılbaş olmak güzel bir şey değil. Irkçılığını düzgün yap .

Neyi varmış Kızılbaşlığın, söyle de bilelim?
Bazı insanlar, bilip bilmeden, ileri geri konuşuyor.
Kızılbaşlık; kökü binlerce yıllık Türk kültüründen gelen, hamuru Hoca Ahmet Yesevi dergahında yoğrulup, Hünkâr Hacı Bektaş Veli Ocağında pişen, Anadolu Türklüğüne mahsus bir inanış, düşünüş ve yaşayış biçimidir.

Ne Mutlu Türk doğup, Türk gibi yaşayana!
Saygılarımla
Çağrıbey
97
Esenleşme ve Tanışma / Ynt: Merhabalar
« Son İleti Gönderen: Üçoklu Börü Kam 25 Ocak 2023 »
Hoş geldiniz, esenlikler getirdiniz Sayın Çebi Kardeşim.
Güzel paylaşımlarınız ve engin bilgilerinizden yararlanmayı umuyorum.
Sağlık ve esenlik içerisinde mutlu ve huzurlu günler dilerim...

Kök Teñğri Türk'e Kut ve Utku Versin!
98
Esenleşme ve Tanışma / Ynt: Kan kardeşlerime selam olsun
« Son İleti Gönderen: Çebi 24 Ocak 2023 »
Sitede yeniyim. Kendimi tanıtma amaçlı yazıyorum. Ben Türkiye'nin en soylu ailelerinden Göktürklerin kurucu hanedanı aşina soyundan geliyorum. Soyumdan oldukça gurur duyuyorum. Hayattaki amacım Türk milletinin münhasır devletler seviyesine yükselmesidir. Varlığım Türk varlığına armağan olsun. Teşekkürler.
99
Esenleşme ve Tanışma / Merhabalar
« Son İleti Gönderen: Çebi 24 Ocak 2023 »
Sitede yeniyim. Kendimi tanıtma amaçlı yazıyorum. Ben Türkiye'nin en soylu ailelerinden Göktürklerin kurucu hanedanı aşina soyundan geliyorum. Soyumdan oldukça gurur duyuyorum. Hayattaki amacım Türk milletinin münhasır devletler seviyesine yükselmesidir. Varlığım Türk varlığına armağan olsun. Teşekkürler.
100
SORU-CEVAP / Ata ayrımı yapanlar
« Son İleti Gönderen: Çebi 24 Ocak 2023 »
Burada Ata ayrımı yapan olduğunu düşünmüyorum ama böyle ayrım yapanlar hakkında düşünceleriniz nedir?
Sayfa: 1 ... 5 6 7 8 9 [10]