GENEL KONULAR OTAĞI > GÜNCEL

15 aylik askerlik hizmeti

(1/2) > >>

Turk_aze:
1994 yilinda Bakanlar Kurulu karariyla Türkiye Cumhuriyeti vatandaşi oldum.2006 Nisan ayinda 2009 ocak ayina kadar askerlik durumumu tecil ettiler ve istediğin zaman bu tecili bozdurabilirsin dediler.askerlik şubesi başkaninin söylediğine göre Türk Silahli Kuvvetlerinde hizmet edecek olan ilk Azerbaycan doğumlu vatandaş benmişim.

Şimdi benim askerlik yapmiş arkadaşlardan sormak istediğim birkaç şey var.Azerbaycandaki askeri sistemi biliyorum ama burada işler nasil yapiliyor?

İşte sorularim;

1. Acemi birliğine giderken otobüs,tren veya uçak yolculuğu yapmakta serbestmisiniz? Yani illa da tren veya otobüs olacak diye bir şartmı var?

2. Acemilikten sonra verilen 10 günlük izni kullanmasam ne olur?

3. Usta birliğinde verilen 1 aylik izni kullanmasam askerlik süresindenmi düşülüyor?

4. Ben bu tecili çok önceden bozdursam ve bir dilekçe vererek beni Güneydoğu Anadolu bölgesine gönderin desem ne olur?

5. Askerlikte para konusu nasıl halledilir? Her ihtiyaçta çarşıya çıkılıp bankamatikten paramı çekiliyor?

6. Devlet ayda er için ne kadar para veriyor ve bu para batı-doğu olarak fark ediyormu?

TeknikTürk:
1. Acemi birliğine giderken otobüs,tren veya uçak yolculuğu yapmakta serbestmisiniz? Yani illa da tren veya otobüs olacak diye bir şartmı var?
Cvp: Öyle bişey yok.İstersen katır sırtında gidersin.
2. Acemilikten sonra verilen 10 günlük izni kullanmasam ne olur?
Cvp: 10 gün erken terhis olursun.
3. Usta birliğinde verilen 1 aylik izni kullanmasam askerlik süresindenmi düşülüyor?
Cvp: Evet
4. Ben bu tecili çok önceden bozdursam ve bir dilekçe vererek beni Güneydoğu Anadolu bölgesine gönderin desem ne olur?
Cvp: Muhtemelen kabul edilir.Kesin bilinemez.
5. Askerlikte para konusu nasıl halledilir? Her ihtiyaçta çarşıya çıkılıp bankamatikten paramı çekiliyor?
Cvp: Çoğu büyük birliğin içinde oyak bank atm leri var.Çarşıya çıkan arkadaş veya komutanlarındanda yardım isteyebilirsin.
6. Devlet ayda er için ne kadar para veriyor ve bu para batı-doğu olarak fark ediyormu?
Cvp: Operasyon bölgelerinde daha çok alırsın ancak herhalükarda pek aslı olmayan bir para.Tam bilmesende 50-60 YTL civarında.

Buradaki askerliğin Azerbaycandakinden çok çok çok farklı olduğunun farkındasındır umarım. Askere gittiğinde şok olma diye söylüyorum yanlış anlama.

Turk_aze:
Buradaki askerliğin disiplin,subay kadrosu,eğitim yönünden çok farklı olduğunu biliyorum.Şehit olma konusuna gelince Azerbaycan ordusu da her hafta 4-5 şehit veriyor.Yani tehlike bakımından Azerbaycan ordusu çok daha tehlikeli.

Yavuz Han:
Acemilikten sonra verilen 10 günlük izni kullanmama gibi bir durum yok mutlak suretle kullanmalısın.
Eğer acemi birliğin doğuya asker yollamıyorsa dilekçe versende kabul olmaz.Doğuya yoluyor ve sende meslekçi falan ayrılmadan direk doğuya gitmek istiyorsan bir yüksek rütbeliye tekmil verip derdini anlatırsın.Komutanın seni seve seve gönderir.
Güneydoğuya para zor gelir.APS istersin eğer kışsa 15 gün veya 3 hafta arasında paran gelir.Batıda hiç sorun olmaz.
Batı bölgesinde doğuda aldığının yaklaşık 3 mislini alırsın.Tabi asteğmen gidersen bu rakam  değişir.

Turk_aze:
askerlik şubesinde acemilikten sonra verilen 10 günkük izni kullanmayabilirsin dediler.bu durumda direk usta birliğine sevk edilecekmişim.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git