GENEL KONULAR OTAĞI > Tarihte Bugün

TARİHTE BUGÜN 08 MAYIS

(1/1)

Çağrıbey:
08 Mayıs 1942

Rıza Nur'un haftalık Tanrıdağ dergisinin ilk sayısı yayımlandı.

Çağrıbey:
08 Mayıs 1972

Bülent Ecevit listesinin Olağanüstü kongrede kazanması üzerine İsmet İnönü 33 yıl 4 ay 11 gün sonra Cumhuriyet Halk Partisi genel başkanlığından istifa etti.

Siyaset tarihinde kürt ismet kadar zül yaşamış bir başka siyasetçiye rastlamak mümkün değildir.
Başbuğ Atatürk'ün uçmağa varmasından sonra bir oldu-bitiyle cumhurbaşkanlığını işgal eden kürt ismet cumhurbaşkanlığından sonra tekrar CHP'nin başına geçip başbakan olmuştur.
Cumhurbaşkanlığı gibi en büyük bir makamdan başbakanlığa dönüş siyaseten tenzil-i rütbe demektir.
Daha sonra, 1950 yılında, Demokrat Partinin iktidara gelmesiyle başbakanlıktan da olan kürt ismet yıkım muhalefetinin temsilciliğini yapmış, Türk Milletinin göğsüne sağcılık solculuk adıyla zehirli bir hançeri saplayarak, milletin kamplaşması ve derin düşmanlıkların doğmasının yolunu açmıştır.
Daha sonra tarihler 1972 yi gösterdiğinde 08 Mayıs günü yapılan CHP kongresinde kendi yetiştirmesi Bülen Ecevit'e mağlup olarak bütünüyle silinip gitmiştir.

Çağrıbey:
08 Mayıs Anneler günü.

Geleneksel olarak Mayıs ayının ikinci pazar günü kutlanan anneler günü bütün annelere kutlu olsun!

Bir haçlı adeti olan ve anneleri anmayı yılın sadece bir gününe bırakan bu anlayışa karşın Türk inanç ve yaşamında anne yılın bir gününde değil yılın her gün ve saatinde eli öpülen, saygı gösterilen, layık olduğu şekilde baştacı edilen en değerli varlığımızdır.
Biz Türkler "cenneti bile annelerin ayakları altında" gören bir toplumuz.

Navigasyon

[0] Mesajlar

Tam sürüme git