Gönderen Konu: SOYAĞACIMIZ - Soyumu nasıl öğrenebilirim ?  (Okunma sayısı 257443 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ÖTÜKENDEN KOPAN FIRTINA

• Türkçü-Turancı
  • **
Ynt: SOYAĞACIMIZ - Soyumu nasıl öğrenebilirim ?
« Yanıtla #30 : 29 Şubat 2008 »
aslında soyunu merak edenler için olsa daha iyi olur ben mesela çok merak ediyorum

Çevrimdışı Çağrı Bey

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #31 : 20 Mart 2011 »
Kaynak:
http://www.turania.net/genel-turk-tarihi/13-soyagacimiz.html

Osmaniye Merkez'in tam olarak hangi Türkmen boyundan olduğu konusunda yardım edebilir misiniz?
Teşekkürler.
Turkoman

Çevrimdışı Çağrı Bey

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #32 : 20 Mart 2011 »
Mersin/Erdemli hakkında yardım alabilirsem çok sevinirim sayın Tonyukuk.
Şimdiden teşekkürler.
OğuzSoyu

Çevrimdışı Çağrı Bey

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #33 : 20 Mart 2011 »
Öncelikle otağımıza hoşgeldiniz. Sayın Turkoman Çukurova yöresinin fethinde Oğuz'un Üç Oklar kolunu oluşturan Yüreğir, Kınık, Bayındır ve Salur boyları önemli rol oynamışlardır. Çukurova'daki en eski Türk halkını bu Üç Oklu boyları oluşturur. (Bkz. Faruk Sümer, Oğuzlar, s 357) Ulaştığım diğer bazı belgelere göre Osmaniye merkezde ağırlıklı olarak Kınık yerleşiminden söz edebiliriz.
Bir de, Cengiz Orhonlu'nun yazdığı ''Osmanlı İmparatorluğu'nda Aşiretlerin iskanı'' adlı kitabın 116. sayfasındaki bir paragrafta şöyle yazıyor;
''Çukurova'nın kenarında olan Hacı Osmanlı köyünde bir kasaba inşa edilip adına Osmaniye dendi; burası merkez olmak üzere, kıyı nahiyesi kaza yapılıp adı Osmaniye kazası oldu; Tecirli, Ceritli, Ulaşlı oymaklarından birer miktarı Osmaniye'nin bir kısım sekenesini teşkil ettiler.'' Doğaldır ki bu alıntıda belirtilen hareketler, ''Fırka-i İslahiye'' başlığı altında anlatıldığı için 1800 lü yıllara aittir. Bu durumu göz önüne alınız.
Hal ve durum böyle, başka sorularınız var ise elden geldiğince yanıtlarız. Esen kalınız.

Tonyukuk

Çevrimdışı Çağrı Bey

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #34 : 20 Mart 2011 »
Bir ''Bilge Tonyukuk'' Geleneği'ne dönüşen bu harika konuyu sabitliyorum.
Karaton

Çevrimdışı Çağrı Bey

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #35 : 20 Mart 2011 »
Sayın OğuzSoyu, Erdemli adının kaynağı bugünkü resmi kayıtlarda, İç Anadolu'dan gelen Erdem adlı bir Oğuz beğinin yöredeki varlığına bağlanmış bu konuda kayda değer bir bilgi bulamadım. Ancak Cevdet Türkay'ın ''Osmanlı İmparatorluğu'nda Oymak, Aşiret ve Cemaatler adlı kitabının 303. Sayfasında Erdemli, eski söyleniş biçimi ile Erdemlü; İçel, Adana, Tarsus sancaklarına yayılmış Yörükân Tâifesinden bir cemaatin adı olarak anılmış. Erdemli beldeleri arasında dikkatimi çeken Kızkalesi adı oldu. Biz Türkler Kao-che'lere ait bir destandan ötürü, bu tür Kızkalesi, Kızkulesi gibi adları pek benimsemişiz ve milli bilincimize kazınmış. Yapımları bize ait olmasa bile Doğu Avrupa'dan, Batı ve İç Asya'ya kadar hemen her yerde, ıssız yerlerdeki ve su içindeki kalecikler ve kuleler tarafımızdan Kız-kalesi, kulesi veya Kızlar-kalesi, kulesi olarak anıla gelmiştir. Bu yakıştırmalar ile ilgili ayrıntılı bilgileri Sayın Tuncer Baykara'nın ''Türk Türklük ve Türkler'' adlı eserinden edinebilirsiniz. Saygılar.

Tonyukuk

Çevrimdışı Çağrı Bey

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #36 : 20 Mart 2011 »
Sayın Yükselen Kurt , Yörük bir boy adı değildir. Yerleşik hayatı seçmemiş Oğuz Türkleri’nin tümüne, konar-göçer yaşam biçimleri nedeni ile verilen addır. Yörük kelimesi de ‘’yörü’’ fiilinden türemiştir. Faruk Sümer’e göre, Oğuz tipini en fazla Batı ve Güney Anadolu’da yaşayan Yörük toplulukları temsil etmektedir. Çünkü onların komşu köylüler ya da şehirliler ile sadece ticari münasebetleri olmuştur. Oğuz Türkleri’nin asıl ve gerçek temsilcilerini görmek için Türkistan’ı değil Anadolu’yu dolaşmak lazımdır.
Yörükler konar-göçer olduklarından, Rumeli sahasından, Anadolu’nun dört bir yanına kadar her yere dağılmışlardır. Bazıları yerleştikleri yerlerin adını almış, bazıları yerleştikleri yere adlarını vermiş, bazıları yerleşim yerlerinin fiziksel özelliklerini ad olarak almış, bazıları da başlarındaki kişinin adı ile anılmışlardır.
Turania.com’da yaptığım açıklamayı burada da tekrarlayayım. Tanrı Dağı Yörükleri, Gümülcine, Karasu; Yenicesu, Drama ve Kavala’da, Kocacık Yörükleri, Edirne, Kırklareli, Babaeski ve Bugünkü Bulgaristan’ın bazı yerlerinde yerleşmişlerdir.
Kıpçak,Kuman,Peçenek ve Çuvaş konusuna gelince konunun birinci haritasında görüldüğü gibi, Viyana sınırlarından Anadolu'nun en ücra köşelerine kadar yayılan Türk varlığı 1071 tarihi ile sınırlı değildir. Ünlü Macar besteci Bela Bartok, Toros dağlarında gezdiği yörük obalarından birinde rastladığı yaşlı Çobanın söylediği Türkünün, Macaristan'daki Kuman ezgileri ile aynı olduğunu şaşkınlıkla izlemiş ve bunu hatıratında belirtmiştir.
Seni kişisel olarak da tanıyorum, Halis Türk evladı olduğundan hiç şüphem yok bunu sadece dış görünüşüne bakarak değil, ruhuna ve davranışlarına bakarak söylüyorum.
TTK
Tonyukuk

Çevrimdışı Çağrı Bey

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #37 : 20 Mart 2011 »
Çok ama çok teşekkür ederim sayın Tonyukuk!
Eşsiz paylaşımlarınıza ve derin bilginize eskiden beri hayranım.
Tekrardan teşekkür ederim.
Esen kalınız, saygılar.
Turkoman

Çevrimdışı Çağrı Bey

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #38 : 20 Mart 2011 »
Erzurum-Pasinler-Üğümü ile ilgili bilgi verebilirseniz çok makbule geçecek sayın Tonyukuk.
Sadece, köyü oluşturan ailelerin bir bölümü ilk olarak 1921 yılında Ardahan'ın Posof ilçesi Süngülü köyünden gelmişlerdir yazıyor Wikipedia'da.
Bir de bir arkadaşım için Kayseri-Sarız-Mirzaağa da olursa harika olur.

Yağmur

Çevrimdışı Çağrı Bey

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #39 : 20 Mart 2011 »
Uşak/Eşme'nin Saracık köyü hakkında bilgi alabilir miyim?
Şimdiden teşekkürler.

Kubilay