Gönderen Konu: Türkiyeden Peşmergeye Bedava Elektrik  (Okunma sayısı 4086 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Antepli Bozkurt

• Türkçü-Turancı
Kuzey Irak’a giden bir arkadaşımız anlattı: “Bölgedeki evlerin hiçbirinde elektrik saati yok. Türkiye’den gelen elektrik bedavaya tüketiliyor!”

Irak’a yapılan elektrik dışsatımını uzmanlara sorduk, durumu şöyle özetlediler:

TEİAŞ’ın raporuna göre, 2009’da Irak’a 1 milyar 215 milyon kilovat saat, 2010’da ise 1 milyar 288 milyon kilovat saat elektrik satılmış. Türkiye’nin toplam elektrik ihracatı da zaten 2009 yılında 1 milyar 545 milyon kilovat saat, 2010’da ise 1 milyar 917 milyon kilovat saat. Yani elektrik ihracatının 2009’da yüzde 78.6’sı, 2010’da da yüzde 67.2’si Irak’a yapılmış. İhracatçılar Birliği verilerinden çıkan sonuca göre, Irak’a 1 kilovat saat elektrik ortalama olarak 2009’da 11.76 kuruşa, 2010’da 11.55 kuruşa satılmış görünüyor. Aynı dönemde, Enerji Piyasası Denetleme Kurumu’nun (EPDK) açıkladığı Türkiye ortalama toptan elektrik satış fiyatı 2009’da 13.32 kuruş, 2010 yılında 14.07 kuruş. EPDK’nin açıkladığı TETAŞ tarifesi de 2009’da 13.3 kuruş, 2010’da ise 15.28 kuruştur. Yani bu durumda HES’lerden nükleer santrala değin elektrik üretim yatırımları için birçok tartışmanın sürdüğü Türkiye, kendi ülkesindeki satış fiyatından daha ucuza Irak’a elektrik sağlıyor.

Özetle, elektrik bize pahalı, onlara ucuza satıldığına göre, aradaki farkı Türk halkı “güncelleme” yoluyla karşılamış oluyor.

Övünçle bağırabiliriz:
Ne mutlu Türküm diyene!

Alıntı: Işık Kansu

• Türkçü-Turancı
Ynt: Türkiyeden Peşmergeye Bedava Elektrik
« Yanıtla #1 : 19 Şubat 2012 »

SİZ hiç evinize gelen elektrik faturasını incelediniz mi?Bir örnek ile başlayalım : Tüketim tutarı: 36 TL.Hemen altındaki hane : K. K. Bedeli : 6 TL.Nedir faturada açıkça yazamadıkları ve yüreklerinin yetmediği bu K.K.Bedeli?Söyleyelim:KAÇAK KULLANIM BEDELİ!!!Bunun ne anlama geldiğini Ankara’daki BEDAŞ isimli özelleştirilmiş şirket işi açık hakikatiyle açıkladı ve verdikleri cevap biraz daha farklıydı….KAYIP KAÇAK BEDELİ. !!!Neyin kaybı?Neyin kaçak kullanımı?Biz elektrik faturamızı her ay düzenli ödediğimiz halde bizden neden K.K. BEDELİ adı altında para alınıyor?--------------Elektrik faturamızı incelemeye devam edelim…...TRT PAYI !!!Faturadaki bu bedel 75 kuruş civarlarında…..Bu kuruşları 40 Milyon abone ile çarparsanız ve ortaya çıkan korkunç rakamları görürsünüz !İyi de TRT için niye bizden haraç alınıyor?Görevi sanki iktidarın, bazı inanışların/grupların, ..... reklamcısı olan bir yayın kurumu için benden neden para alınıyor?Haklarımız haram zıkkım olsun inşallah….. Bakalım bedelini bu dünyada ve ahrette nasıl ödeyecekler.Faturayı incelemeye devam edelim!Dağıtım Bedeli : 8 TL.(Neyin dağıtım parası ?)AYRICA:Per Sat. Hiz. Bed. : 88 Kuruşİlet. Sis. Kul. Bed. : 1 Lira 75 KuruşPSH Say. Oku. Bed. : 25 KuruşEnerji Fonu-Elek.Tük.Ver : 2 Lira 50 Kuruş36 TL tutarındaki elektrik faturasına SORMA VER paraları ilave edilince 55 TL’ye çıkıyor.Bunlara bir de 10 TL KDV eklenince rakam 65 TL’ye çıkıyor.36 TL’lik elektrik kullan 65 TL öde.

Çevrimdışı Böri

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #2 : 19 Şubat 2012 »
21 Mart'ta bağımsızlık ilan edeceklerine dair iddialar var!
Türkiye'ye ihanet edenler cezalandırılmalıdır!

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #3 : 19 Şubat 2012 »
Ülke genelinde kaçak elektirik oranlarına göz atalım:
Şanlıurfa    % 66.7
Diyarbakır  % 62.7
Hakkari      % 62.5
Mardin        % 59.3
Van             % 58.0
Şırnak        % 52.0
Batman      % 51.0
Muş            % 50.0
Bitlis          % 48.0
Siirt            % 48.0
Kastamonu % 4,
Trabzon      %5,4
Giresun      %3,5
Gaziantep   % 8

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #4 : 19 Şubat 2012 »
Geçenlerde adliyede bir yakınım anlattı bir kadın getirmişler dul 4 çocugu varmış uzun süre elektrik ödemeyince kesinleşmiş hapis cezası gelmiş gariban oldugu her halinden belli olan bayan 25 ay cezayı duyunca sanki birileri yukardan atmış gibi hızlıca yere düşüp bayılmış.

ne diyelim gücü(m)üz!! garibana yetiyor kaçak oranları resmi olarak nerde ne kadar kullanılmış tesbit ediyorlar neden bişey yapılmıyor diye sormak hakkımız değilmi? "KK Bedeli" diye her fertten çıkarıyorlar.

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #5 : 20 Şubat 2012 »
21 Mart'ta bağımsızlık ilan edeceklerine dair iddialar var!

Zaten bağımsızlar  kendilerine ait paraları bile var Ağababalarından emir gelirse ilan ederler kim engel olacak önceden kırmızı çizgimiz vardı, ne kırmızı kaldı nede Turuncu! asıl mesele oradaki Türkmenler arab ve kürdün arasında eziliyorlar asimile politikası uygulanıp dışlanıyorlar.

Çevrimdışı Güneydoğulu

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #6 : 22 Şubat 2012 »

TBMM Dilekçe Komisyonu bünyesinde elektrik faturalarında yer alan kayıp-kaçak kullanım bedelinin tüketiciye haksız olarak yansıtıldığı yönündeki şikayetler üzerine oluşturulan alt komisyon raporunu tamamladı.
Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'nu (EPDK) uyaran alt komisyon, elektrik piyasası perakende satış sözleşmesindeki tüketici hak ve menfaatine aykırı hükümlerin kaldırılmasını, elektrik sayacı sökme-takma bedelinin kontrolü talep eden tarafça ödenmesini, kayıp-kaçak bedelinin, sayaç okuma bedeli gibi sabit ücret olarak alınmasını, dağıtım şirketlerinin denetlenmesini ve caydırıcı yaptırımları uygulanmasını istedi.
Dilekçe Komisyonu'nun Genel Kurul'nda kabul edilmesi beklenen raporunda tüketici lehine çarpıcı öneriler yer aldı. Kayıp-kaçak bedelinin elektrik faturalarında belirtilmemesinin tüketicinin bilgi edinme hakkına aykırı olacağı kanaatine varan komisyon, bu oranın faturaya yansıtılması halinde vergi olarak yine tüketiciden tahsil edileceğine dikkati çekti.
Komisyon, kayıp-kaçak bedelinin bir kısmının doğal nedenlerden, fiziki ve coğrafi nedenlere bağlı olarak değişim gösterebilen ve sıfırlanması mümkün olmayan enerji kaybından kaynaklandığı, bu nedenle tüketici ve dağıtım şirketlerinin teknik kayıptan oluşan maliyete ortaklaşa katlanması gerektiği kanısına vardı.
Kayıp-kaçak bedelinin nispi olarak hesaplandığı ve bunun tüketicilere farklı bedel ödemesi sonucunu doğurduğuna dikkat çekilerek fazla elektrik kullanın tüketicinin daha yüksek kayıp kaçak kullanım bedeli ödediği, bu durumun tüketiciler arasında adil olmayan bir şekilde faturalandırılmasına neden olduğu görüşü yer aldı.
Bu nedenle bu bedelin birim enerji yerine sabit bedel üzerinden alınmasının daha adil olacağı belirtildi.Raporda, elektrik sayaçlarıyla ilgili olarak ise bazı bölgelerde dağıtım şirketlerinin, sayaçların kalibre edilmesi veya değiştirilmesi sırasında mevzuata uygun hareket etmediği tespitinde de bulunuldu. Ancak bu konuda EPDK tarafından yapılan denetimler ve idari cezalara ilişkin somut bilgiye rastlanmadığı belirtilerek, "Dağıtım şirketlerinin müşteri hizmetleri yönetmeliği hükümlerini uygulama noktasında, EPDK tarafından yeterli denetim ve gözetim çalışmalarının yapılmadığı tespit edilmiştir" ifadesi yer aldı.
ALEYHTE HÜKÜMLER KALKSIN
Rapora göre, komisyonun EPDK'dan istediği düzenlenmeler şöyle:
- Bakım, yatırım ve takip çalışmalarının dağıtım şirketleri tarafından ne kadar etkin şekilde yürütülmekte olduğu denetlenmeli.
- Tüketicinin hak ve menfaatlerine aykırı sözleşme hükümleri kaldırılmalı.- Dağıtım şirketlerinin, sayaçların kontrol edilmesi ve değiştirilmesi işlemleri esnasında mevzuata uygun hareket edip etmediği titizlikle takip edilmeli.
- Elektrik sayaçlarının sökme-takma bedelinin sayacın kontrolünü talep eden taraf tarafından ödenmesine yönelik değişiklikler yapılmalı.
- Elektrik faturaları üzerinden alınan TRT payı oranının azaltılmasına yönelik düzenleme yapılmalı.

YORUM:

Hükümet  kendi yaptığı pisliği temizleyecek. el koymak da ne? bütün bu pislikler zaten hükümetin başının altından çıktı.. kendi düzenlemiş  şimdi başka bir şekilde uygulamayı devam ettirecek.
bunun adı el koyma değil.
bunun adı; "kılıf için yeni çareler buldu" demek daha doğru olur.
özür kabahatten büyük. açıklamalara bakın!!!!!! hangisi halkın menfaatine bir açıklama. bunlar düpedüz dalga geçiyor....

Güneydoğuda TÜRK!! Dimdik! Ayakta!