GENEL KONULAR OTAĞI > SOYDAŞLARIMIZIN UĞRAŞLARI

Eski türkce

(1/2) > >>

aslanargun:
SAYIN KANDASLARIM! SIZE BAZI ESKI TÜRKCE KELIMELER SUNMAK ISTIYORUM! SAYGILARIMLA!

ÖD-ZAMAN
SÖZ-KELIME
US-AKIL
BUN-KEDER
KÖNILIK-ADALET
KUTUN-SAADET
TOY-DÜGÜN
ESENLIK-SIHHAT
GÜZ-SONBAHAR
BARK-EV
OD-ATES
YAZUK-GÜNAH
PERI-MELEK
ÖGE-UNSUR
TALAY-OKYANUS
MÜREN-NEHIR

MALESEF KLAVYEM´DE TÜRKCE ALFABESINE GIREMIYORUM: YAZILIS SEKILLERI BAZEN DOGUR GÖZÜKMEYE BILIR:
HERHANGI BIR HATA VARSA ÖZÜR DILERIM.
SIZIN DE BILDIGINIZ ESKI TÜRKCE KELIMELER VARSA EKLEYIN LÜTFEN.

TANRI TÜRKÜ KORUSUN VE YÜCELTSIN!

Kayrakan_GokBoru:
Söz kelime den çok kelam anlamına gelir.Peri sözcüğü Farsçadır.Tabi çok çok eski zamanlarda Farslar bunu Turani kavimlerden aldılar gibi bir sav da ortaya atabiliriz ama o zaman başka bir durum sözkonusudur.Turizm deki Tur sözcüğünün Türkçeye yorulması gibi...Ancak resmi kökenbilimi sözlüklerinde peri sözcüğü Farsçadır.Kutun sözcüğün de Orhan Güdül Kutalmış'ın Türkçe Adlar Sözlüğünde "1- Mesut, mutlu, nurlu 2- Mukaddes, kutsal" anlamları var.Acaba siz bu sözcüğün bir metinde geçtiğine mi tanık oldunuz.

Saygılar...

TTK

aslanargun:
SAYIN SOYDASIM! YAZDIGIM GIBI: HERHANGI BIR HATAM OLDUYSA ÖZÜR DILERIM! DÜZELTIGINIZ ICIN DE TESEKKÜR EDERIM. EKSIK BILIGIMIZ OLDUGU ZAMAN, KENDI ARAMIZDA BUNLARI DÜZELTMEK COK GÜZEL BIRSEY. ESKI TÜRKCE ÜZERINE DAHA FAZLA BILGINIZ VARSA AKTARIN LÜTFEN!

SAYGILARIMLA

Kayrakan_GokBoru:

--- Alıntı yapılan: aslanargun ---. ESKI TÜRKCE ÜZERINE DAHA FAZLA BILGINIZ VARSA AKTARIN LÜTFEN!

--- Alıntı sonu ---

Hocam şimdi öyle bir soru soruyorsun ki...Tüm dünyayı köy köy tarif etmek gibi bir şey...Türkçe'nin çok dönemi var.KökTürk anıtlarını okuyabilirsin.Ama istersen işe,her ne kadar Köktürk anıtlarından sonraki bir dönemde yazılmış olsa da Türkçe'ye ait bir çok kök-eski sözcüğü içerdiğinden Divan-i Lügat-i Türk'ü incelemekle başla,kazanımın çok olur.Normalde sözlük turklerindili.com'da vardı ama ağ alanı kapanmış.Ben de daha önceden kaydettiydim buradan indirebilirsiniz.

http://www.hemenpaylas.com/download/541440/dlt.zip.html

Aklınıza takılan başka bir şey varsa sorun elimden geldiğince yanıtlamaya çalışayım.

Saygılarımla...

TTK

aslanargun:
TESEKKÜR EDERIM, SAYIN KAYRAK_GOKBORU!

SAYGILAR

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git