Gönderen Konu: SOYAĞACIMIZ - Soyumu nasıl öğrenebilirim ?  (Okunma sayısı 256774 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı turania_25

• Türkçü-Turancı
Ynt: SOYAĞACIMIZ - Soyumu nasıl öğrenebilirim ?
« Yanıtla #130 : 11 Kasım 2015 »
Soy ağacıyla alakalı olarak, kaynaklarınız nelerdir acaba?
Bayrak benliğimdir bayrak kimliğim,
Bayrak; öz yurduma öz hakimliğim.

Bahtiyar VAHAPZADE

Çevrimdışı Tanrının Kırbacı

• Türkçü-Turancı
  • **
« Yanıtla #131 : 10 Aralık 2015 »
http://www.sozcu.com.tr/2015/gunun-icinden/turklerin-soy-agaci-2-1004933/

Bu listeye göre ben Kınık Boyu'ndanım. İsteyen bakabilir bayağı geniş bir liste.
“Bir gün, ressamlar Türk’ün simasını kaybederlerse, yıldırımı alsınlar, yapıversinler.”

Çevrimdışı o.öcal

• Türkçü-Turancı
  • TANRI DAĞINDA, UÇMAĞA VARDI...
« Yanıtla #132 : 11 Aralık 2015 »
http://www.sozcu.com.tr/2015/gunun-icinden/turklerin-soy-agaci-2-1004933/

Bu listeye göre ben Kınık Boyu'ndanım. İsteyen bakabilir bayağı geniş bir liste.
Bu kaynak çok yüzeysel.Sadece boy adı ile kurulan yerleşim yerlerinin adı veriliyor. Bu kaynağa göre Türkiye' Türklerin büyük çoğunluğunu bulmak mümkün değil. Benim sülalem Karkın ve Kayı boyluların evliliklerinden doğmasına rağmen köy ismimde her ikisinin de adı yok. Akraba üç köyden sadece birisinin adı Karkın.Öz be öz Türk olup boy adı almayan binlerce yerleşim yeri mevcut. Şansınız varmış ki sanırım boy adınız verilmiş yerleşim yerinize.

UÇMAĞA VARDI..!
TANRI DAĞINDA...
ATSIZ ATA OTAĞINDA, ULU ATALAR HUZURUNDA DİZ VURMAKTA!

Çevrimdışı o.öcal

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #133 : 11 Aralık 2015 »
Soy ağacıyla alakalı olarak, kaynaklarınız nelerdir acaba?

Bulunduğunuz yer ile ilgili tarihi eserler (Yazılı kaynaklar), Faruk Sümer; Oğuzlar, Bulunduğunuz bölge ile ilgili yayınlanan tez çalışmaları, boyunuzun Anadolu da bulunduğu diğer yerlerle ilgili yazılı kaynaklar, size akraba olan diğer yerleşim yeri tarihleri, Başbakanlık arşivleri vs. yardımcı olabilir.

UÇMAĞA VARDI..!
TANRI DAĞINDA...

Çevrimdışı Resul

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #134 : 19 Aralık 2015 »
Selam abicim benim Babam Çavuşbaş'lı, Annem Demirçevre'li ( İnaz eski adıyla ) biri ikiside Afyon merkez de Çavuşbaş mahalle, Demirçevre Köy yardımcı olursan sevinirim abicim :D  :asker: :asker:

Çevrimdışı o.öcal

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #135 : 31 Aralık 2015 »
Selam abicim benim Babam Çavuşbaş'lı, Annem Demirçevre'li ( İnaz eski adıyla ) biri ikiside Afyon merkez de Çavuşbaş mahalle, Demirçevre Köy yardımcı olursan sevinirim abicim :D  :asker: :asker:

Afyonkarahisar eski adıyla Karahisâr-ı Sâbih: Elimdeki kaynak ilçelerine yerleşen Türk oymak veya aşiretlerini verirken ilçe isimleri de verilmiş. İlçe adı verilmeyen bir yer var ki var ki o da merkez olmalı. Merkeze yerleşen oymak Karacakürd Karacakürdlü Karacayurd anılmalarıyla adlandırılmış konargöçer Türkmen taifesi. Bu oymak Boynuinceli aşiretinden. Danişmend Türkmenlerinden olan Boynuinceli aşireti Beydili boyuna, Beydili boyu Bozok Koluna bağlıdır.

Başka bir kaynakta Afyon yöresine XII XIII yüzyıllarda Kızık. Bayat, Karkın gibi boylardan yerleşmeler olduğu 1613 yılı itibariyle Akkoyunlu kalıntısı Boz Ulus Türkmenlerinin bu bölgeye geldiği belirtiliyor.

Diğer taraftan  Afyon'u ilk defa ele geçiren ve Karahisar-ı Sabih adını veren Sahip Ata Fahreddin Ali'yi ve kurduğu Sahib Ata Oğulları beyliğini de unutmamak lazım.

UÇMAĞA VARDI..!
TANRI DAĞINDA...

Çevrimdışı Yamaner Bey

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #136 : 01 Ocak 2016 »
Merhabalar gardaşlarım ben yıllardır arıyorum ama bulamıyorum baba tarafı Zonguldak Ereğli Şamlar köyü anne tarafı Zonguldak Ereğli Ormanlı beldesi teşekkür ederim

Çevrimdışı sofuoglu

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #137 : 02 Ocak 2016 »
Selamin aleykum tum oguz soylu gardaslarim   
Ben corum sungurlu dan yaziyorum 1935  soyadi kanunundan onceki ismimiz sofuoglu hangi boy dan oldugum hakkinda yardimci olabilecek gardaslarim yazarsa cok memmun olurum

Çevrimdışı o.öcal

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #138 : 02 Ocak 2016 »
Merhabalar gardaşlarım ben yıllardır arıyorum ama bulamıyorum baba tarafı Zonguldak Ereğli Şamlar köyü anne tarafı Zonguldak Ereğli Ormanlı beldesi teşekkür ederim

Yamaner bey köy isimlerinde boy veya oymak gibi isimler yoksa o köy hakkında bilgi bulmak zor. Genel kaynaklar yöre olarak ancak bilgi verebiliyor bildiğim kadarıyla. Bölge tarihleriyle ilgili eserlerden bulunabilirse ne ala.

Ovacık ilçesinde de bir kaç gün misafir olduğum bir Şamlar köyü var. İhtimal ki Şamlar yöreye geldiklerinde bir kaç parçaya bölündüler ve birden fazla köy oluşturdular. Böyle örnekler gayet çok. Bulabildiğim tek bilgi Bolu sancak olduğu dönemde Eflani kazasına Şamlar'ın geldiği ve Yörük Türkmen oldukları. Bolu sancağı Ovacık'ın bir bölümünü de kapsıyordu. Eflani şu an Kastamonu'ya bağlı. Sizin köyün de bahsi geçen bu Yörük Türkmen Şamlarla irtibatı olduğu ihtimali büyük.

UÇMAĞA VARDI..!
TANRI DAĞINDA...

Çevrimdışı o.öcal

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #139 : 02 Ocak 2016 »
Selamin aleykum tum oguz soylu gardaslarim   
Ben corum sungurlu dan yaziyorum 1935  soyadi kanunundan onceki ismimiz sofuoglu hangi boy dan oldugum hakkinda yardimci olabilecek gardaslarim yazarsa cok memmun olurum
sofuoğlu köyünüzün adını ve eskiden bağlı olduğu yeri yazabilir misin?

UÇMAĞA VARDI..!
TANRI DAĞINDA...