Gönderen Konu: SOYAĞACIMIZ - Soyumu nasıl öğrenebilirim ?  (Okunma sayısı 256694 defa)

0 Üye ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı o.öcal

• Türkçü-Turancı
  • TANRI DAĞINDA, UÇMAĞA VARDI...
Ynt: SOYAĞACIMIZ - Soyumu nasıl öğrenebilirim ?
« Yanıtla #180 : 01 Mayıs 2016 »
Gardaşlar uzun zamandır boyumu araştırmama rağmen siteyi yeni keşfettim. Ellerinize zihninize sağlık çok güzel olmuş..
Gardaşlar ben Çorum Sungurludanım köyümün adı dıdırı  dedem hep der ki biz türkmeniz. Amma boyu bilmiyor. Erbil ile musul arasında bir kaza var imiş(kerkük diyor sonra oraya) biz oradan adana kozana oradan şarkışla uzunyaylaya develerin soğuğa dayanamamasından amasya suluovaya oradanda bugünkü sungurlu eski adı dıdırı yeni adı kuzucak olan köye konmuşuz. Bizi eskiden sungurlu yozgat çevrelerinde memikoğulları diye bilinirmişiz nüfus arşivindede sülale öyle çıkıyormuş. Ben köyün adından ötürü dodurga olduğunu düşünüyorum akrabam araştırmış dıdırı dodurgadan türemiş diye söyledi aklımada yattı lakin. Sizin bilginize danışmak istedim sizce dodurgamı farklımı gardaşlar siz ne dersiniz..  Allah emeklerinizi zayi etmesin. Selametle

Çorumlu yazar İsmail Uçakcı beyin 'Çorum, Yozgat, Kırşehir, Kırıkkale, Çankırı Yöresinde Oğuz Boyları' adlı eserinde Dodurga boyu oymakları ve yerleştikleri yerler içerisinde Dıdırı köyü Dıdırı oymağı veya değişime uğramış şekli ile Dıdırı bilgisine rastlanılmamıştır. Bu eserde özetle Kuzucak köyü kurucusunun Bayat boyu Dulkadirli oymakları arasında bulunan Sarıkız- Tokuş oymağından olduğu ayrıca Karamanoğulları Avşarlarından da yerleşenlerin bulunduğu bilgisi bulunmaktadır. Hatta köyünüzde bulunan kızıl mezar ya da eski mezar köy kurucusunun yani Bektaşi tarikatı kurucusu Tokuş babanın kardeşlerinden birisinin mezarı olarak söylenmektedir ki ne derece doğrudur büyükleriniz bilirler mutlaka.

UÇMAĞA VARDI..!
TANRI DAĞINDA...
ATSIZ ATA OTAĞINDA, ULU ATALAR HUZURUNDA DİZ VURMAKTA!

Çevrimdışı Turkmenbeg

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #181 : 02 Mayıs 2016 »
Üstünde duracağım bu konunun . Emeğinize sağlık çok teşekkür ederim. 

Çevrimdışı o.öcal

• Türkçü-Turancı
  • TANRI DAĞINDA, UÇMAĞA VARDI...
« Yanıtla #182 : 03 Mayıs 2016 »
Üstünde duracağım bu konunun . Emeğinize sağlık çok teşekkür ederim. 

Dıdırı'yı Dodurga'dan soyutlamak gibi bir niyetim yok tabi ki. Semih Tufan Gülaltayı'n geniş bir araştırması var Dodurga ile ilgili. Okumak isterseniz buyurun. Hem farklı bilgilere de erişebilirsiniz bu yazıda.

http://dodurgaboyu.blogspot.com.tr/

UÇMAĞA VARDI..!
TANRI DAĞINDA...
ATSIZ ATA OTAĞINDA, ULU ATALAR HUZURUNDA DİZ VURMAKTA!

Çevrimdışı Turkmenbeg

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #183 : 04 Mayıs 2016 »
Tabiki okurum ilginiz için teşekkür ederim.

Çevrimdışı Hablemitoglu

• Yasakli
  • Türkçü-Turancı
  • **
« Yanıtla #184 : 07 Mayıs 2016 »
Tabiki okurum ilginiz için teşekkür ederim.

Halacoglunun "Anadolu'da Aşiretler, Cemaatler, Oymaklar" diye arastirmasi var orada kesin bulursun

Çevrimdışı Melike Polat

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #185 : 24 Mayıs 2016 »
Merhaba ben hangi boydan gelmis oldugumu ogrenmek istiyorum.Artvin/Yusufeli/Bakirtepe'liyim.Babama sordugumda Iskit Turku oldugumuzu soyluyor fakat bunu ona fiziksel ozelliklere bakarak nerden geldigini anlayabilen bi arkadasi soylemis.Benim babamla ellerim dil yapim filan benzemiyor.Yardimci olursaniz sevinirim.

Çevrimdışı 4_hilal

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #186 : 24 Mayıs 2016 »
Merhaba ben hangi boydan gelmis oldugumu ogrenmek istiyorum.Artvin/Yusufeli/Bakirtepe'liyim.Babama sordugumda Iskit Turku oldugumuzu soyluyor fakat bunu ona fiziksel ozelliklere bakarak nerden geldigini anlayabilen bi arkadasi soylemis.Benim babamla ellerim dil yapim filan benzemiyor.Yardimci olursaniz sevinirim.

Sayin Melike Polat,

İskitler veya Saka'lar Oguz Han öncesi yasamis bir Türk Devleti oldugu için, Oguz Türkleri (Türkmen/Yörük) Boylari ise daha sonra olustugu için, babanizin İskit Türk'üyüz sözünün manasi; Biz Türk oglu Türküz, tá en kökten Türküz demek istiyor galiba.
Babanizin bu sekilde ifadesi dahi Türk oldugunuza isaret eder.
2016 yilinda yani Oguz Han'dan 2000 küsür sene sonra, muhakkak farkli Türk Boylari ile iç içe geçmisizdir.
Bu yüzden boy konusuna takilmak yerine, soy konusuna takilmak 2016 yilinda daha dogrudur.
Türklükten daha güzel ünvan yoktur, Türk olan insanlarin da birbirine üstünlügü yoktur.
Türk Türk'tür.

Yine de umarim ki sorunuzun cevabini bir sekilde bulursunuz ve bu konudaki merakinizi giderirsiniz, çünkü Türk Soyu'na mensubiyet haricinde, Türk Soyu içerisinde hangi boydanim gibi mevzulara hepimiz zaman zaman kafa yoruyoruz nedense.

Babanizin meseleye kökten çözüm olan cevabina bakilirsa, dedigim gibi Türksünüz, muhtemelen Nasreddin Hoca ile ayni boydansiniz, çünkü babanizin bu konudaki cevabi cidden takdire şayan.

TTK,
TTK

Çevrimdışı Melike Polat

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #187 : 24 Mayıs 2016 »
Tesekkur ederim cevabiniz icin ^^

Çevrimdışı hayrettin duyan

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #188 : 31 Mayıs 2016 »
ordaki mezara eskiden adak adanırmış yürüyemeyen küçük çoçuklar için evet dıdırı köyü dodurga boyu tarafından kurulmuş bir köydür. bir başka ihtimalde sivastaki tödürgelerle bir bağları olabilir

Çevrimdışı hayrettin duyan

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #189 : 31 Mayıs 2016 »
sayın yünetici bey ben çorum sungurlu akçakoyunlu köyündenim çok araştırma yaptım avşar olma ihtimalim yok yüksek fakat tam emin değilim bana yardımcı olursanız çok sevinirim