TÜRKLÜK ve TÜRK DÜNYASI OTAĞI > TÜRK KÜLTÜR ve MEDENİYETİ

Türk Isimleri

<< < (28/30) > >>

Fatih:
Bu günkü ad önerileri.

Erkek ;
Berk : 1- Katı, sıkı, sağlam, dayanıklı 2- Şiddet, şiddetlilik 3- Korunan, muhkem 4- Yıldırım
Berke :1- Kamçı, değnek 2- Dövme 3- Naz, işve

Kız ;
Belgin : Belirgin, net, açık
Bengi : Bengü, mengü sonsuz, sonsuzluk, ebediyet, ebedi

suyunsesi:
Sevgili arkadaşlar, bu değerli forum ve paylaşımlar için öncelikle teşekkür ediyorum. Sizlere izninizle 3 isim soracağım. Internette (galiba Türkçesi Genel ağ) kısa bir kaç araştırma yapmıştım ancak sizlerden daha doğru bilgiler alabileceğimi düşünüyorum. Yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum.

1- Şu anda 2 yaşında olan kızımın adını Almira koymuştuk. Bu isim Türkçe bir isim midir? Anlamı nedir?
2- Yeni bir kızım daha Allah'ın izni ile dünyaya doğru zorlu yolculuğuna başlamış bulunuyor. İkinci kızımın ismi için düşündüğüm Selçen isminin anlamı nedir? Doğrusu Selcen midir Selçen midir?
3- Kendi ismim olan Turgay, Türkçe midir?

Güzel bilgi ve paylaşımlarınız için tekrar teşekkür ederim.

TÜRK-KAN:

--- Alıntı yapılan: suyunsesi - 20 Ekim 2014 ---Sevgili arkadaşlar, bu değerli forum ve paylaşımlar için öncelikle teşekkür ediyorum. Sizlere izninizle 3 isim soracağım. Internette (galiba Türkçesi Genel ağ) kısa bir kaç araştırma yapmıştım ancak sizlerden daha doğru bilgiler alabileceğimi düşünüyorum. Yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum.

1- Şu anda 2 yaşında olan kızımın adını Almira koymuştuk. Bu isim Türkçe bir isim midir? Anlamı nedir?
2- Yeni bir kızım daha Allah'ın izni ile dünyaya doğru zorlu yolculuğuna başlamış bulunuyor. İkinci kızımın ismi için düşündüğüm Selçen isminin anlamı nedir? Doğrusu Selcen midir Selçen midir?

--- Alıntı sonu ---

Esenlikler,

Gökbörülerin Otağı Huntürk'e hoş geldiniz. Sorularınızın cevaplarına gelirsek;

1) Almira ya da diğer söylenişi ile Elmira, Farsçadır. Farsça'ya da büyük ihtimalle Arapçadan geçmiştir. Emir veren prenses anlamına gelir. Özellikle Azerbaycan ve Tatar Türklerinde sık rastlanan bir addır.

2) Doğrusu ve aslı Selcen'dir. Selcan diye de söyleniyor.

3) Turgay adı Türkçedir. Torgay şeklinde de söylenir. Kazakistan'da bir bölge ve nehir adıdır.

Muhterem eşinize, doğmuş olan küçük kızımız Almira ve dünyaya yeni gelecek olan sevgili yeğenimize de sağlık mutluluk dolu bir ömür dileriz.

Esen kalın. TTK

suyunsesi:

--- Alıntı yapılan: TÜRK-KAN - 20 Ekim 2014 ---
--- Alıntı yapılan: suyunsesi - 20 Ekim 2014 ---Sevgili arkadaşlar, bu değerli forum ve paylaşımlar için öncelikle teşekkür ediyorum. Sizlere izninizle 3 isim soracağım. Internette (galiba Türkçesi Genel ağ) kısa bir kaç araştırma yapmıştım ancak sizlerden daha doğru bilgiler alabileceğimi düşünüyorum. Yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum.

--- Alıntı sonu ---

Esenlikler,

Gökbörülerin Otağı Huntürk'e hoş geldiniz. Sorularınızın cevaplarına gelirsek;

1) Almira ya da diğer söylenişi ile Elmira, Farsçadır. Farsça'ya da büyük ihtimalle Arapçadan geçmiştir. Emir veren prenses anlamına gelir. Özellikle Azerbaycan ve Tatar Türklerinde sık rastlanan bir addır.

2) Doğrusu ve aslı Selcen'dir. Selcan diye de söyleniyor.

3) Turgay adı Türkçedir. Torgay şeklinde de söylenir. Kazakistan'da bir bölge ve nehir adıdır.

Muhterem eşinize, doğmuş olan küçük kızımız Almira ve dünyaya yeni gelecek olan sevgili yeğenimize de sağlık mutluluk dolu bir ömür dileriz.

Esen kalın. TTK

--- Alıntı sonu ---

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Sağolun, esen kalın.

Üçoklu Börü Kam:
Öncelikle hoşgeldiniz sayın suyunsesi kandaşımız.
TÜRK-KAN bey gerekli açıklamaları yapmış. Bir katkı da ben yapayım.
Almira ismi "ayın etrafında oluşan kırmızı ışık halkası" anlamına da gelmektedir. Bu manaya gelen Almira'nın hangi dile ait olduğu belli değildir.

Özbeöz Türk bayan ismi olan Selcen aynı zamanda Selçuklu Hakanı Alparslan'ın eşinin de adıdır.
Turgay adı Türk mitolojisinde Torgay olarak yer alan bir çeşit ötücü kuştur.
Dede Korkut Hikayelerinde:
Salkım salkım tan yelleri esince,
Sakallı boz çayır kuşu ötünce
Dizelerinde adı geçen "sakallı boz çayır kuşu" torgay kuşudur.

Eşiniz ve yavrularınızla birlikte size sağlık ve esenlikler dileklerimle..
TTK.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

[*] Önceki Sayfa

Tam sürüme git