Gönderen Konu: KÜR ŞAD  (Okunma sayısı 6814 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kök-Börü

 • Ziyaretçi
KÜR ŞAD
« : 13 Şubat 2007 »
KÜR ŞADKür Şad, 621 senesinde Çinli eşi İ-çing Katun tarafından zehirlenerek öldürülen Doğu Göktürk Devleti kağanı Çuluk Kağan'ın küçük oğludur. Çuluk Kağan'ın ölümünden sonra kardeşi Bağatur Şad, Kara Kağan adını alarak hükümdar oldu ve ağabeyinin Çinli eşi ile evlenerek Ötüken'deki Türkler arasında huzursuzluğa yol açtı... Bir tarafta Çinliler, diğer yanda da Sırtarduş Bayurku, Dokuz Oğuz, Uygur gibi Türk boylarının Göktürklere başkaldırıp savaşmaları ve ayrıca İ-çing Katun'un Ötüken'de esir durumda yaşayan Çinli azınlığa destek çıkarak bunların zenginleşmesini sağlaması sayesinde giderek zayıflayan ve kıtlık tehlikesiyle karşı karşıya kalan Türkler, 629 senesinde Çinlilerle yaptıkları savaşta tuzağa düşerek yenilince Doğu Göktürk Devleti yıkıldı. Başta Kara Kağan ve Kür Şad olmak üzere binlerce Göktürk Çinlilere esir düşerek Çin'in başkenti Siganfu'ya götürüldüler ve orada kendilerine tahsis edilen bölgede yaşamaya mecbur edildiler. Türkleri asimile edebilmek amacıyla Göktürk soylularını hassa ordusunda subay olarak görevlendiren Çinlilerin bu taktiği bir işe yaramamış, Türkler bağımsızlıklarına kavuşup yeniden devlet kurmak amacıyla fırsat kollamaya başlamışlardır. Kür Şad da Çin hükümdarının ordusunda subay durumundadır fakat kılıcını milletinin özgürlüğü için çekeceği günü beklemektedir. Esaretin beşinci yılında Kara Kağan kahrından ölür.

Esaretin onuncu yılında, yani 639 senesinde, Bozkurt soyunun en büyüğü konumundaki Kür Şad durumun iyice kötüye gittiğini görerek kırk çerisi ile birlikte ihtilal yapmaya karar verir. Geceleri kılık değiştirerek Siganfu sokaklarında tek başına dolaşma adeti olan Çin hükümdarı Tay-tsung'u yakalayarak rehin almaya ve bu sayede Çin sarayına girerek orada bulunan Kür Şad'ın ağabeyinin oğlu Urku Tigin'i kurtarıp, toplayabildikleri kadar Türk ile birlikte Ötüken'e giderek tekrar devlet kurmaya, Urku Tigin'i de kağan ilan etmeye karar verirler. Bu uğraşta başarılı olurlarsa budun kurtulacak, başaramazlarsa da dökülecek kanları geride kalanlara ödevlerini hatırlatacaktır. Fakat ihtilal için harekete geçtikleri gece sağanak halinde yağan yağmur yüzünden Çin hükümdarı sarayından dışarı çıkmaz.

İhtilali ertelemenin sakıncalı olacağını düşünen Kür Şad, kırk çerisiyle birlikte Çin sarayına yürür, amacı sarayı basarak hükümdarı esir almaktır. Bardaktan boşanırcasına yağan yağmurun altında yüce dileğe doğru yürüyen kırkbir Türk yiğidi sarayın kapısına vardıkları anda cenk başlar. Yüzlerce Çinli askeri öldürürler ama binlercesi üzerlerine saldırmaya devam eder. Göktürklerin bir kısmı sarayın içinde savaşırken şehit olur, sağ kalanlar ise Kür Şad'ın önderliğinde saraydan çıkarak Vey ırmağına doğru ilerlerler, niyetleri ırmağı geçerek Ötüken'e doğru at koşturmaktır. Ama sağanak halinde yağan yağmur yüzünden yükselen sular köprüyü sürükleyip götürdüğü için karşıya geçemezler ve peşlerinden gelen Çin ordusu ile son kez cenke tutuşurlar. Binlerce Çinli askere karşı savaşan bir avuç Türk yiğidi peş peşe uçmağa varırlar. Sadece Kür Şad sağ kalmıştır, tek başına Çin hükümdarlığına karşı savaşmaktadır. En sonunda O da şehit olur fakat elinde kılıcıyla atının üzerinde durmaktadır, öldüğü halde yere düşmemiştir... Kür Şad ölmüş fakat yenilmemiştir...

Kür Şad ve kırk çerisinin yaptıkları ihtilalden sonra korkuya kapılan Çinliler, Siganfu'daki bütün esir Göktürkleri mecburen serbest bırakırlar. Göktürkler kırküç yıl boyunca dağınık bir şekilde yaşarlar, bazı Göktürk soyluları yeniden devlet kurma girişiminde bulunsalar dahi başarılı olamazlar... Fakat 682 senesinde Bozkurt başlı sancak tekrar kaldırılır ve Kutluk Şad (İlteriş Kağan) ile Bilge Tonyukuk İkinci Göktürk Devleti'ni kurarlar...

Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük Türkçüsü, Uluğ Bilge NİHAL ATSIZ'ın 1300 yıllık ölümden sonra dirilttiği Türk şehitlerinin atası KÜR ŞAD, dünya varolduğu sürece Türkçülük Ülküsü'nün simgesi olarak Bozkurt yüreklerde yaşayacak...


HEPİMİZ BİR KÜR ŞAD' IZ.....

BOZKURT TAYFUN

 • Ziyaretçi
Ynt: KÜR ŞAD
« Yanıtla #1 : 17 Şubat 2007 »
Irktaşlar eğer Atsız Ata'nın Bozkurtların Ölümü ve Bozkurtlar Diriliyor isimli kitaplarını okumadıysanız en kısa sürede mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum.

Kür Şad ve 40 çerisi öleceklerini bile bile Çin sarayına saldırmaları bana Atatürk'ün ben size savaşmayı değil ölmeyi emrediyorum sözünü hatırlatıyor.Aradan 1300 sene geçmesine rağmen Türk'ün düşüncesi ve hareketlerinde bir değişiklik olmuyor.Eski ve yakın Türk tarinden buna benzer bir çok örnek verebiliriz.

Bu iki olayı karşılaştırdıktan sonrada Atatürk'ün şu sözünü neden söylediğini daha iyi kavrayacağınızı düşünüyorum.

MUHTAÇ OLDUĞUN KUDRET DAMARLARINDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı BERKETÜRKHAN

 • Türkçü-Turancı
 • **
 • İleti: 28
Ynt: KÜR ŞAD
« Yanıtla #2 : 17 Mart 2007 »
NE MUTLU TÜRK DOĞANA VE ÖLENE...


TÜRK IRKI SAĞOLSUN!
KAVGAMIZ  TURAN!!!

HEJ Turán. HEJ Bájtarsak. HEJ Turániakat!!!

tardu kağan

 • Ziyaretçi
Ynt: KÜR ŞAD
« Yanıtla #3 : 22 Mart 2007 »
   TÜRK TURANDAN GELE HAN OLA,TÜM ACUN TURAN OLA TÜRK OLA!

tungatonyukuk

 • Ziyaretçi
Ynt: KÜR ŞAD
« Yanıtla #4 : 04 Nisan 2007 »
Kür şad cocuguma koyacagım ılk ısım hayalımdekı adı gıbı cesur kuderetlı zekı cevık olsun!!

Çevrimdışı Yabgu Tungahan

 • Türkçü-Turancı
 • **
 • İleti: 33
Ynt: KÜR ŞAD
« Yanıtla #5 : 26 Nisan 2007 »
Büyük Türk Başbuğ'u Kürşad bozkurtun ruhu evlatların son nefeslerine kadar seni minnetle anacaklar. Sen ve 40 kağramanın 1300 yıl öldükten donra tekrar dirildiniz ve sonsuza kadar yaşayacaksınız.
Gökkurt tekrar dirilmedikçe
Tanrı dağlarında gezmedikçe
Kanlı İtil ırmağından su içmedikçe
Bozkurt Ulusuna tekrar yol göstermedikçe
Dokuz tuğ'lu Türk Başbuğ'u,Hakan'ı
Ötüken Ormanında tekrar oturmadıkça
Akdoğanların yurdu Köğmen dağları aşılmadıkça
Uluğ Altaylardaki Demir dağ delinmedikçe
Türk oğlu Türk kızı öleceksin
                                    Yabgu Tungahan

saltar

 • Ziyaretçi
Ynt: KÜR ŞAD
« Yanıtla #6 : 11 Haziran 2007 »
En büyük gerilla savasçısı KÜR ŞAD