Gönderen Konu: TÜRK-İslam sentezi üzerine bir görüş  (Okunma sayısı 9068 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kök-Börü

 • Ziyaretçi
Türk-islam sentezi 1960'lı yıllarda Amerika'nın hemen hemen tüm dünya ülkelerinde sistematik bir şekilde uyguladığı anti-komünizm politikasının ürünüdür. Milliyet ve din kavramlarını reddeden komünizm ile mücadele etmenin yolu olarak milliyetçilik ile din karışımı suni akımlar amerikalılar tarafından birçok ülkede oluşturulmuştur. Hristiyan ülkelerde hristiyanlık ile o ülkenin milliyetçiliği karıştırılarak anti-komünist akımlar oluşturulmuş, Türkiye'de ise Türk-islam sentezi peydahlanmıştır.  27 Mayıs ihtilalinden sonra 14'ler grubu ile birlikte sürgüne gönderildiği Hindistan'da amerikalılar ile temas kurmuş ve amerikalılar Türkeş'e Türk-islam sentezi adlı anti-komünist bir akımın öncüsü olması teklifinde bulunmuşlardır. Zaten liderlik hırsıyla yanıp tutuştuğu için bu teklifi kabul etmiştir, sonrası malum. Türkiye'ye döndükten sonra CKMP'nin liderliğini ele geçirmesi ve 1969 Adana kongresinde bu partinin adınının değişmesi , amerikalıların maddi desteği sayesinde olmuştur.

Bugün yeryüzünde 300 milyon civarında Türk var. İslam dünyasının nüfusu ise 1 milyar 200 milyon civarında. Türk-islam sentezi denilen bu  fikir sadece Türkiye'de ki cahil ve kültürsüz bir azınlık tarafından kabul edilir. Bunların da büyük bir kısmı Türk değildir. Kürt, arap, gürcü, laz, çerkez, vb.dir. Diğer Türk devletlerinde milyonlarca müslüman Türk yaşamasına rağmen oralarda Türk-islam sentezcisi yoktur, kimse bu fikirle ilgilenmez. 1.2 milyar nüfuslu islam dünyasında da bu fikir rağbet görmez, tam tersine günah olarak kabul edilir.

İslam dünyasının en büyük dini lideri sayılan Mısır müftüsünün bu konudaki sözleri gazetelerde de yayınlandı. İslamiyeti siyasi çıkarlar uğruna milliyetçilik ile birleştirerek suni sentezler yaratmanın islamın özüne aykırı olduğunu ve bu işi yapanların günah işlediğini söyledi. Ama bizim cahil sentezci takımına bunu anlatmak mümkün değil. CKMP ilk kurulduğu yıllarda Türkçü bir partiydi fakat 1969 Adana kongresinden 80 lilerin sonrasına kadar Sünnici mezhepçilerin eline geçmiştir. 69 öncesi Türkçü teşkilatlarda bir çok Alevi vardı. 69 sonrası Aleviler dışlanmıştır. Hanefi Sünni olmayan herkes dışlanmıştır. Türk İslamcılara göre İslam ın sözde beş şartını yaşamayan Ülkücü olamazdı... 

Kaynak:Karacaahmed Sultan Vakfı

Çevrimdışı bozkurt_0618

 • Yasakli
 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 3
Ynt: TÜRK-İslam sentezi üzerine bir görüş
« Yanıtla #1 : 30 Haziran 2007 »
selamun aleykum
arkadaşım bu yazdıklarına öncelikle karşıyım
bu siteye kime hizmet ediyor Rahmetli mekanı cennet olsun Son Başbuğumuz Alparslan Türkeş'in kemiklerini sızlatacak bir açıklama.unutmamalı Osmanlı Devleti bir İslam devletiydi.
Ben Türküm Türkçüyüm ama senin dediğin gibi Türk-İslam sentezi yoktur.
Bizim TÜRK-İSLAM sentezimiz dediğin gibi değil İslam ahlak ve faziletini Türklük gurur ve şuuruyla yaşamaktı.
söylediklerine karşıyım
Allaha emanet ol

Çevrimdışı Atsiz

 • Türkçü-Turancı
 • **
 • İleti: 22
Ynt: TÜRK-İslam sentezi üzerine bir görüş
« Yanıtla #2 : 30 Haziran 2007 »
Ne yazik ki 69dan sonraki dönemde olusan Alevi karsiti tutum, Alevilerin Türkcü-Turanci fikir anlayisindan uzaklasmalarina sebep olmustur. TÜRK Alevileri Atatürk'e, Atatürkcülüge ve Türklüge gönülden baglidir. Umarim gecmiste yapilan hatalar tekrarlanmaz. 

ÖNEMLI OLAN IRK BIRLIGI- KAN BIRLIGIDIR.

Mengü Tengri Türk Budununa Kut Versin

TÜRK IRKINA EMANET OLUN

Çevrimdışı bozkurt_0618

 • Yasakli
 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 3
Ynt: TÜRK-İslam sentezi üzerine bir görüş
« Yanıtla #3 : 30 Haziran 2007 »
atsız kardeşim tamam doğru diyorsun benim amacımda TURANCILIK yani TÜRK BİRLİĞİ ama bunun yanında İSLAMIN da güzelliklerini öğrenmektir.
evet alevilik önemli değildir ama alevilik 69 dan sonra bizim düşüncelerimizden dolayı değil kendi yozlaştırılmalarından dolayı olmuştur.
HZ.ALİ peygamber efendimizin damadı ve son halifemizdi yani alevilik İslam dan ayrı meshep değildi ama herkes İslamdan ayırmak istiyor vede 69 dan sonra bu ayrılık yüzünden olmuştur.

Çevrimdışı İgdirhan

 • Türkçü-Turancı
 • ****
 • İleti: 325
Ynt: TÜRK-İslam sentezi üzerine bir görüş
« Yanıtla #4 : 30 Haziran 2007 »
selamun aleykum
arkadaşım bu yazdıklarına öncelikle karşıyım
bu siteye kime hizmet ediyor

Bu sitenin kime hizmet ettiği belli olmuyor mu ?
Türkçülerin;Türklükten başka bir amaç ve bağlantılarının olduğu nerede duyulmuş ,nere de görülmüştür.
Artniyetli olduğun daha ilk satırından belli.


Rahmetli mekanı cennet olsun Son Başbuğumuz Alparslan Türkeş'in kemiklerini sızlatacak bir açıklama.

Türkeş Beğ’e bu başbuğluğu kim ,hangi hizmet ve gayreti için verdi ?
Türklüğün son ve ebedi Başbuğu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’dür.


unutmamalı Osmanlı Devleti bir İslam devletiydi.
Ben Türküm Türkçüyüm ama senin dediğin gibi Türk-İslam sentezi yoktur.

Osmanlı devletinin İslam devleti olduğuna dair ifadene bir itirazımız yoktur.
Bir insan hem Türkçü ve hem de sentezci nasıl olur anlamak çok zor.


Bizim TÜRK-İSLAM sentezimiz dediğin gibi değil İslam ahlak ve faziletini Türklük gurur ve şuuruyla yaşamaktı.
söylediklerine karşıyım
Allaha emanet ol

Sana ;sentezciliğin “çiçek bahçesinde” laz ,çerkez ,gürcü ,kürt ve diğer döküntülerle birlikte mutluluklar dileriz…

İki arada bir derede kalmanın tipik bir örneğini sergileyen tutumunla ,kapıldığın büyüden seni kurtarmak ihtimalinin olmamasına binaen üyeliğin iptal edilmiştir.
TTK


Tavsiye :Bu köprülerde yazılanları  okursan bazı şeyleri daha iyi anlayabilirsin.

http://www.hunturk.net/forum/index.php/topic,2117.0.html

http://www.hunturk.net/forum/index.php/topic,2103.0.html


Çevrimdışı karatonn

 • Türkçü-Turancı
 • **
 • İleti: 38
Ynt: TÜRK-İslam sentezi üzerine bir görüş
« Yanıtla #5 : 30 Haziran 2007 »
Türk islam sentezi görüşü bir dönem mhp nin içerisinde ciddi manada yer buldu hal böyle iken iç kutuplaşma yı beraberinde getirdi

bu kesim ağırlık lı olarak ahmet arvasi isinli şahsın yazdıklarından esinlendiler hattı zatında Türk islam mefkuresi isimli kitabın da bunlar mevcut

bu konuda benim için değişmeyen gerçek yeryüzünde islam ve peygamber yok iken benim ırkım vardı

osmanlı kurduğumuz devletlerden birisidir ancak islam esaslı yönetiş çok şey kaybettir di
Meçhul kaderin çizdiği yoldan gideceksin,
Bilmem ki bu meçhulleri hep Tanrı mı yazmış?
Öyleyse bırak,ruh bütün işkenceyi çeksin,
Bin kere ölmeksizin insan yaşamazmış.


TÜRK TANRININ İZNİ İLE DOĞAR,VATANI İÇİN YAŞAR, ŞEREFİ İÇİN ÖLÜR

Çevrimdışı İgdirhan

 • Türkçü-Turancı
 • ****
 • İleti: 325
Ynt: TÜRK-İslam sentezi üzerine bir görüş
« Yanıtla #6 : 30 Haziran 2007 »
Türk-islam sentezi 1960'lı yıllarda Amerika'nın hemen hemen tüm dünya ülkelerinde sistematik bir şekilde uyguladığı anti-komünizm politikasının ürünüdür. Milliyet ve din kavramlarını reddeden komünizm ile mücadele etmenin yolu olarak milliyetçilik ile din karışımı suni akımlar amerikalılar tarafından birçok ülkede oluşturulmuştur. Hristiyan ülkelerde hristiyanlık ile o ülkenin milliyetçiliği karıştırılarak anti-komünist akımlar oluşturulmuş, Türkiye'de ise Türk-islam sentezi peydahlanmıştır.  27 Mayıs ihtilalinden sonra 14'ler grubu ile birlikte sürgüne gönderildiği Hindistan'da amerikalılar ile temas kurmuş ve amerikalılar Türkeş'e Türk-islam sentezi adlı anti-komünist bir akımın öncüsü olması teklifinde bulunmuşlardır.

“Ben Amerikada askeri eğitimin yanı sıra  ,pentoğanda  antikominist mücadele eğitimi de aldım. Aldığım bu eğitimde öğrendiklerimi ;yurda dönünce ,siyasi olarak uygulamaya koydum.” (Alparslan TÜRKEŞ ,Şahinlerin Dansı ,Röportaj :Serdar TURGUT)

 Bu ibarelere yorum yapmaya gerek var mıdır ?


Bugün yeryüzünde 300 milyon civarında Türk var. İslam dünyasının nüfusu ise 1 milyar 200 milyon civarında. Türk-islam sentezi denilen bu  fikir sadece Türkiye'de ki cahil ve kültürsüz bir azınlık tarafından kabul edilir. Bunların da büyük bir kısmı Türk değildir. Kürt, arap, gürcü, laz, çerkez, vb.dir.
1.2 milyar nüfuslu islam dünyasında da bu fikir rağbet görmez, tam tersine günah olarak kabul edilir.

"Kendi kendine gelin-güveyi olmak" tabirinin tam anlamını bu demektir.

İslam aleminin Türklerle ve hele ki, Türklerin önder ve liderliğinde bir birlik ;gündemlerinde olmadığı gibi ,bir çok İslam ülkesinde anti Türkçü fikir ve akımlar vardır.

Türkiye’de sentezciliği kurumsallaştırıp ,devlet politikası haline getirmek isteyenler gayr-i Türk döküntülerdir.
Şu an Türklüğe uzaktan kumandalı yörüngeler çizen Utah’ta ki şer başı ;milli bünyeye bulaştırılmış azınlık ideallerini ,sistematik bir sentezciliğe dönüştürüp ,kurumsallaştırma yolunda ciddi mesafeler kaydetmiştir.
Tek ve nihai amaç Başbuğ Atatürk’ün inşa ettiği Türk Milli kimliğini  ve bu milli kimliğin egemenliğini yok etmektir.
Bizim ,sözüm ona milliyetçilerimiz de “durumdan vazife çıkartmanın”  gayretkeşliği ve şırınga edilmiş sentez morfininin  esrikliğiyle, çelişkiler yumağını büyütmeye ve Türklüğe düşman odaklara hizmet etmeye devam ediyorlar…
Hem de Türk Milliyetçiliği ağızlarıyla ,Türk Milliyetçiliği adına !!!
“Ayinesi iştir kişinin ,lafa bakılmazmış...”

TTK


Çevrimdışı Genc_Atsiz

 • Türkçü-Turancı
 • **
 • İleti: 12
 • EYYY TÜRK BUDUN, ÖKÜN!!!
Ynt: TÜRK-İslam sentezi üzerine bir görüş
« Yanıtla #7 : 30 Haziran 2007 »
Öncelikle Türk-İslam sentezi nedir? İlk meyvesini nasıl vermiştir? 1980 ABD Başkanı Carter, Carter Donktriniyle (diğer bir adı "Yeşil Kuşak") ılımlı islamcılık olgusunu geliştirerek, hem Sovyet Rusya'yı çevreleyerek etkisini kırmak hem de 1979 İran İslam devrimiyle başlayan Radikal İslamcılık akımının önünü kesmek istemiştir. Bu ılımlı islamcılığın bizdeki taşeronu Turgut Özal olmuştur. Ha keza 1980'lerden sonra Türk-İslam sentezi diye safsatadan ibaret sunni bir ülkü hazırlanmıştır. Türk-İslam sentezi neyi öngördüğüne baktığımızda sentez yeni bir oluşumu simgeler ki bu bal arısı gibi herşeyden bir parça toplayıp birleştirmek anlamına gelir.  Bu bağlamda Türk-İslam sentezi Türklükten ve İslamlıktan parçalar kopararak ortaya bir karışık sunmayı hedeflemiştir. Maalesef geçmişi Türkçü olan bir takım insanlarda bunu yemiştir ya da yemiş gibi görünmüştür. "Türkçülük" fikrinin siyasi arenada temsil gücünün azalmasınında en büyük nedeni bu sentezci anlayıştır. Ne hikmetse bu gündüz NİZAMCI gece ALEMCİLERE göre Fatih Sultan Mehmet Han büyük komutan, devlet adamı Bilge Kağan değil. Ha keza kendileri Arapların muzaffer komutanlarını çok iyi bilirler de Türk Milleti adına var olma savaşı veren Kürşad ATA ve Kırk ülküdaşını bilmezler veya umursamazlar. Atsız ATA'yı sorsanız kendi tabirleriyle "kafacı" derler, Necip Fazılı sorsanız büyük üstadlarıdır. Seyyid Ahmet Arvasi de "hazret" olarak lügatlarında yer alır.

Kelamı neticeye bağladığımızda Türk-İslam sentezcileri mankurtlaştırılmış insan müsvettelerinden ibarettir. Yaptıkları en iyi şey ise bol bol slogan atıp, kaba kuvvetle gövde gösterisi yapmaktır. Anlamlarını dahi bilmedikleri iki üç kuram ezberlemişlerdir bunlarla dava gütmeye çalışmaktadırlar.
"Yaradılışımda bir fevkaladelik varsa Türk olduğumdandır." -ATATÜRK-
"Yüzde yüz Türk olduğun gün cihan senindir." -ATSIZ-

Çevrimdışı motun yabgu

 • Türkçü-Turancı
 • *****
 • İleti: 1566
Ynt: TÜRK-İslam sentezi üzerine bir görüş
« Yanıtla #8 : 02 Ekim 2007 »
Türk irki hic bir yabanci ideolojiyle kirletilemez Ne önünde nede sonunda bir takinti olmasina ihtiyac olmadigi gibi Türklük kendi kendini var etmis yüce bir irki temsil eder Türk islam sentezcileri Türklügü islam icinde eritmek amacini gütmektedirler Tipki osmanlida oldugu gibi Biz Tanridan baska sahibi olmayan yüce Türk milletiyiz Ebediyete kadarda öyle kalmaya kararliyiz Üze tengri temür cida oklar birle bir bulut basbugumuz AtaTürkdür AtaTürkdür ATATÜRK
ÜZE TENGRI TEMÜR CIDA OKLAR BIRLE BIR BULUT

  BASBUGUMUZ TANRIKUTTUR TANRIKUTTUR

                       TANRIKUT.

Çevrimdışı tankuty

 • Türkçü-Turancı
 • **
 • İleti: 15
 • NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!
Ynt: TÜRK-İslam sentezi üzerine bir görüş
« Yanıtla #9 : 05 Ekim 2007 »
Türklük bilincini MHP nin hegomanyasından kurtarmak gerektiğini düşünüyorum ve sizlerin yorumlarınızı okuyunca bu düşüncemdede yalnız olmadığımı görüyorum zaten Türk islam sentezi ne islami kesimdende en büyük eleştiri islamda milliyetçiliğin olamayacağı Ben Türk doğdum Türk öleceğim adımın yanında daima ilk önce TÜRK ibaresi yer alacak
"Benim hayatta yegane fahrim, servetim Türklükten başka bir şey değildir."

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK