Soysuz Ermenilerin Üzerine Bir Not

Soysuz Ermenilerin Üzerine Bir Not

Tarîh, 11 Aralık 1917...

           Osmaniye'de askerlik görevini yapan Er Mehmed Oğlu Bekir ve bir grup silah arkadaşı Dereli’dedirler. Dereli'den geçen ve adını az ötedeki Çona Köyü’nde alan Çona Deresi suyundan kana kana içerler. Aynı suyu Dereli Köyü de kullanmaktadır.

          Birinci Dünya savaşı başlayınca 20-25 yıldan beri Türk düşmanlığını sürdüren Ermeni’lerin bu düşmanlıkları alenileşmeye başlar. Çukurova’da bir Ermeni Devleti kurmaya kalkışırlar.

          11 Aralık 1917 günü Çona Deresi’ne Ermeni komitacılar zehir atarlar. Bu mis gibi berrak sudan kana kana içen Er Mehmed Oğlu Bekir ile birkaç silah arkadaşı ve Dereli Köyü’nden kadın, kız ve çocuklar zehirlenerek şehit düşerler.


          Kadın, kız ve çocuklar aile kabristanlarına gömülürlerken şehit düşen askerler de aynı mezarlıkta, Dereli Köyü Mezarlığı’nda topluca toprağa verilirler. Dereli Köyü köylüleri o gün bu gündür, bu büyük mezara “ŞEHİT MEZARI” diyerek hürmet ederler.

          Ermeni komitacıların sabotajı ile zehirlenerek ölen askerlerimizden, Istanbul’un, Şile İlçesi’nin, Dereli Köyü’nden Mehmed oğlu Bekir’in torunları ninelerinden işittikleri, öğrendikleri bilgilerle yola çıkarlar. Osmaniye’nin Dereli Köyü’ne ulaşırlar. Köyün en yaşlı kişisi 96 yaşındaki Mehmed Kuş Dede ile birlikte halktan bazı kişiler de bu rivayeti doğrularlar.

          İşte “Osmaniye Çona Deresi Şehidleri” adıyla çevre düzenlemesi yapılan “ŞEHİT MEZARI”... Dileğimiz odur ki  bu mezar Osmaniye İli’ne, dolayısıyla Türk Dünyası’na bir “Ermeni terörünü tel’in anıtı” kazandırır.

          Istanbul’un Dereli Köyü’nden gelip Osmaniye’nin Dereli Köyü’nde zehirlenerek şehit düşen Mehmed Oğlu Bekir’in künyesinde, askeri birliğinin 159uncu Alay, 1inci Tabur, 3üncü Bölük olduğu yazılıdır.

          Şehidlerimizin ruhları şad olsun...

Biline ve unutulmaya!..

 

          EK BİLGİ: Uzun yıllar “ŞEHİT MEZARI” adıyla bilinen ve hürmet edilen Osmaniye İli, Dereli Köyü Mezarlığı’ndaki büyük mezar, “OSMANİYE ÇONA DERESİ ŞEHİDLERİ” adı verilerek Osmaniye Türk Ocağı tarafından yeniden düzenlenmiş ve Ramazan Bayramı’nın son günü olan 29 Aralık 2000 Cuma günü, Cuma namazından sonra bu mezarın başında sade bir tören yapılmıştır.

         

29 Aralık 2000

Erk YURTSEVER

(Uçmağada...)


317-4418 Güncelleme: 26/02/2024

Konuyla ilgili başlıklar